Connect with us

Lajme

Vizbegu u bë me shkollë të re fillore për një mijë nxënës, pritet të hapet më 1 shtator

Në lagjen e Vizbegut në komunën e Butelit është ndërtuar një shkollë e re fillore “Vizbeg” në të cilin do të mund të mësojnë rreth njëmijë nxënës. Qeveria përmes MASH-it për ndërtimin e saj ka destinuar rreth 110 milionë denarë. Pritet të hapet nga 1 shtatori i këtij viti për vitin shkollor 2024/2025.

Shkolla ka 20 klasa të pajisura për program mësimor gjithpërfshirës, kabinete për shkenca natyrore dhe shoqërore, për muzikë dhe art, ashensor për nxënësit me nevoja të posaçme, bibliotekë… Pjesa tjetër e shkollave në komunën e Butelit, si dhe në komunën e Çairit dhe Shuto Orizares, ku janë regjistruar fëmijët nga ajo pjesë e qytetit, janë duke u shkarkuar.

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Koordinim të Resorëve Ekonomik dhe Investimeve Fatmir Bytyqi gjatë vizitës deklaroi se nevoja për ndërtimin e shkollës së re në këtë pjesë të qytetit u bë e dukshme dhe me këtë objekt shkollor modern zgjidhen problemet e qytetarëve.

“Shkolla e re jo vetëm që do të plotësojë në mënyrë hapësinore nevojat për një proces cilësor arsimor, por do të shërbejë si qendër për zhvillimin social dhe kulturor të fëmijëve. Të gjithë fëmijët, përfshirë edhe ata me nevoja të veçanta, do të kenë qasje në arsimin fillor cilësor”, tha Bytyqi, duke theksuar rëndësinë e investimit në arsim, i cili, tha ai, është gurthemeli i prosperitetit ekonomik të vendit.

Ai apeloi te kryetari i komunës së Butelit sa më shpejtë t’i përfundojë procedurat ligjore që objekti të vihet në funksion dhe nga 1 shtatori të fillojë me realizimin e mësimit.

Sekretarja shtetërore në MASH, Biljana Kazanxhiska, ka deklaruar se në këtë pjesë të komunës së Butelit ka mungesë të objektit shkollor sepse, siç tha ajo, po zhvillohet, urbanizohet dhe po shtohet popullsia dhe është e nevojshme më të vegjlit të mësojnë afër vendbanimit të tyre.

“Objekti është kompletuar plotësisht dhe është bërë pranimi teknik, mbetet që zyrtarisht të përfundojnë procedurat ligjore nga vetëqeverisja lokale, që së shpejti të caktohet një drejtor për këtë objekt të bukur që do të vihet në përdorim”, tha Kazanxhiska.

Ajo theksoi edhe se këtë vit MASH ka buxhet më të madh për investimet kapitale deri tani prej mbi 1,3 miliardë denarë përkatësisht mbi gjysmë më shumë se vitin e kaluar. Me këto mjete, tha ajo, do të rikonstruohen 90 objekte shkollore, do të fillojë ndërtimi i pesë kapaciteteve të reja hapësinore në 15 shkolla.

Në pyetjen e një gazetari, zëvendëskryeministri Bytyqi iu përgjigj se vizita për të inspektuar shkollën e sapondërtuar nuk ishte pjesë e fushatës parazgjedhore.

“Ka kohë deri në parazgjedhje, që janë rreth 20 ditë para vetë zgjedhjeve, dhe i thashë se personalisht jam i interesuar për këtë, sepse në mandatin tim tre vjeç e gjysmë tashmë po vij në këtë lokacion për herë të tretë. Një herë kur nuk kishte asgjë, ishte një fushë. Qytetarët kanë 33 vjet që flasin për këtë shkollë, tre vjet më parë ishte vetëm një fushë, isha hera e dytë kur sapo kishin filluar punimet dhe sot jam i lumtur që shoh që më në fund po përfundojmë atë që dikush duhet të kishte përfunduar me dekada.  Sepse si një person që jeton në komunën e Butelit, si zëvendëskryeministër që u shërben të gjithëve në vend, dua shumë që fëmijët të kenë mundësi të mësojnë në një objekt që u garanton arsim cilësor për t’u bërë qytetarë të mirë të këtij vendi”, tha Bytyqi.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme, u përplas me një veturë tjetër.

“Më datë 16.04.2024 në orën 02.05 në Tetovë, efektivët e policisë nga SPB- Tetovë kanë privuar nga liria një të mitur nga Tetova. Ai dyshohet se rreth orës 01:00 në rrugën ,,Blagoja Toska” në Tetovë kishte marrë në mënyrë të paligjshme veturën ,,folkswagen past” me shenjat e regjistrimit të Tetovës, pronë e personit M.S.(46) nga Tetova, pas së cilës, duke u larguar me automjetin, ka dëmtuar një tjetër veturë ,,folkcvagen golf” me targa regjistrimi të Tetovës, pronë e S.S.(45) nga Tetova. Makina u kthye tek pronari kurse personi është mbajt në stacionin e policisë”, thonë nga SPB-Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës 11:30 në zonën e Draçevës është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj J.M.(27) nga Shkupi nga prindërit e tij dhe tezja e tij, gjatë së cilës janë përdorur edhe sende të forta.

Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Continue Reading

Lajme

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili tha se do ta dërgojë BDI-në dhe kryetarin e sa në pension politik. Nga BDI thonë se “Mickoski e di se në Maqedoninë e Veriut, nuk ka peshore që mund të mat punën, zhvillimin dhe transformimin e shtetit nga politikat reformiste pro-europiane të BDI-së dhe z. Ali Ahmeti”

“E përkujtojmë Mickoskin dhe tellallët e tij pro-rus se karriera dhe veprimtaria politike e z. Ali Ahmeti është më shumë se histori, më shumë se Qeveri dhe më shumë se pushtet. Nga dita kur është themeluar BDI, z. Ali Ahmeti nuk ka humbur asnjë palë zgjedhje dhe kështu do të jetë derisa Mickoski do t’i bashkëngjitet tashmë pensionistëve si në LSDM ashtu edhe në VMRO, që dikur e dëshironin rrënimin e BDI-së dhe liderit të shqiptarëve, z. Ali Ahmeti”, thuhet në reagimin e BDI-së.

Continue Reading

TË FUNDIT

Sport5 hours ago

Rikthehet Champions League, Barça e pret PSG-në e Dortmundi, Atleticon

Sonte në stadiumin “Estadi Olímpic Lluís Companys” në Barcelonë  dhe në stadiumin “Signal Iduna Park”  të Dortmundit  do të zhvillohen ...

Lajme5 hours ago

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme,...

Lajme5 hours ago

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës...

Lajme5 hours ago

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili...

Lajme5 hours ago

Krimi që tronditi Pejën: Burri dyshohet se e vrau bashkëshorten në banesën e tyre

Një rast tragjik ka ndodhur në Pejë mëngjesin e sotëm, ku një burrë dyshohet se e ka vrarë gruan e...

Lajme1 day ago

Çmimet e naftës bien pas sulmit të Iranit

Çmimet e naftës kanë rënë pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit. Në bursën e Londrës çmimi arriti në 90...

Lajme1 day ago

Ilir Meta mbështet VMRO-DPMNE-në: Fitorja e tyre do t’i jep një dimension të ri zhvillimit ekonomik të vendit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka shprehur mbështetjen e tij për VMRO-DPMNE-në. Sipas ish presidentit të Shqipërisë, nga...

Lajme1 day ago

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

Platforma X nuk i lejon më përdoruesit të fshehin distinktivët e tyre blu të verifikimit, pavarësisht nëse kanë paguar për...

Lajme1 day ago

Mickoski: Ka ikur koha kur Reçica mund të shantazhonte

Dje Artan Grubi ka dhënë kushtin e BDI-së për mbështetje në raundin e dytë zgjedhor. Ai tha se është e...

Lajme2 days ago

Arben Taravari njofton se VLEN anulon tubimin, shkak aksidenti tragjik

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të...

Trending