Connect with us

Lajme

Një e treta e qytetarëve duan të largohen nga vendi, kryesisht të moshës 40 – 49 vjeç

Çdo i treti person në Maqedoni të Veriut mendon të largohet nga vendi, tregon hulumtimi i opinionit publik i realizuar për Detektor nga Instituti për hulumtime politike në Shkup. Sipas hulumtimit 32.3% e të anketuarve deklaruan se po mendonin ose kishin menduar ndonjëherë të largoheshin nga vendi, ndërsa 63.6% nuk ​​kishin menduar për këtë temë.

INSTITUTI PËR HULUMTIME POLITIKE

Është për t’u habitur që më së shumti për emigracionin mendojnë personat nga mosha 40 deri në 49 vjeç, ku 42.5% prej tyre thanë se kishin apo kanë plane për t’u larguar nga vendi. Numra të ngjashmëm prej 42.2% të qytetarëve që mendojnë të largohen janë edhe në grupmoshën 30-39 vjeç, ndërsa ndër më të rinjtë, ata nën 30 vjeç, 37.8% kanë menduar ose po mendojnë të largohen nga vendi”

Krahasimi me anketat e viteve të kaluara, të cilat i ka bërë instituti, nuk tregojnë ndonjë ndryshim të dukshëm në qëndrimet e qytetarëve. Në të gjitha anketat e 5 viteve të fundit, përqindja e qytetarëve që kanë menduar ose po mendojnë të largohen është mbi 30%.

Megjithatë 52,7% e të gjithë qytetarëve të anketuar kanë thënë se në 5 vitet e ardhshme nuk kanë mundësi që të shpërngulen nga vendi, ndërsa 11,5% e të anketuarve janë të sigurt se do të largohen në të njëjtën periudhë.

INSTITUTI PËR HULUMTIME POLITIKE

Qytetarët shpesh vendosin të largohen për shkak të pagave më të larta (17.2%), kushteve më të mira të punës (15.7%), mundësive më të mira që u ofrohen fëmijëve (12.2%) si dhe sistemit më të mirë shëndetësor dhe arsimor që ofrojnë vendet e huaja (11.5% )”

Tek të rinjtë nën 30 vjeç, pagat e pritshme më të larta (21.7%) dhe kushtet më të mira të karrierës (20.6%) janë arsyet kryesore pse ata largohen ose do të largoheshin nga vendi.

Destinacioni më i preferuar për zhvendosje janë vendet e Bashkimit Europian. 42.7% e qytetarëve thanë se nëse vendosin të largohen, do të shpërngulen në një nga shtetet anëtare të Bashkimit Europian.

Dy të tretat e qytetarëve tashmë kanë një të afërm që është shpërngulur jashtë vendit. Krahasimi me anketat e 5 viteve të fundit tregon se numri i qytetarëve që kanë të afërm që janë shpërngulur nga vendi është rritur nga 60% vitin e kaluar në 66.6% këtë vit.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik.
Mickoski, tha se me këtë nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë.
“Me këtë propozim ligj nuk do të lejohet ajo që u liferua si informacion në opinion se do të rritet në mënyrë dramatike çmimi i energjisë elektrike. Vlerësojmë se me këtë propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetikë me procedurë të shkurtuar qytetarët nuk do të marrin fatura më të larta për energjinë elektrike dhe poashtu ata që hyjnë në grupin e tretë dhe të kartat rritja e energjisë elektrike të mos jetë më shumë se një apo dy për qind”, tha Mickoski, raporton SHENJA.
Mickoski tha se me fjalë tjera nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit.

Bëhet fjalë për ushtarin A.J, vdekja e të cilit është konstatuar mbrëmë në Klinikën për Mjekim Intensiv dhe Reanimacion të Shkupit.

Shtabi i Përgjithshëm thotë se ushtari ishte një nga kandidatët që ndoqi kursin selektiv për batalionin e forcave speciale dhe ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe në gjendje të shkëlqyer fizike. Prej atje thonë se në përfundim të kryerjes së disiplinës së fundit të kursit selektiv, gjatë marshimit në distancë, ai u sëmurë pa shenja paraprake të dukshme në orët e vona të pasdites, pas orës 18:30, pas çka ra pa ndjenja.

“Menjëherë me automjetin e spitalit të ushtrisë dhe i shoqëruar nga mjeku ushtarak është dërguar në objektin më të afërt shëndetësor në Shtëpinë shëndetësore në Negotinë, pas çka pas ekzaminimeve intervenuese me veturë spitalore është dërguar në Klinikën për Mjekim Intensiv të Shkupit. Me të mbërritur, stafi filloi të marrë të gjitha masat për reanimim, por pas një kohe të shkurtër u konstatua vdekja”, njofton Shtabi i Përgjithshëm.
Gjithashtu në fund theksojnë se do të bëhet autopsia, pas së cilës do të dihen shkaqet e vdekjes së ushtarit.

Continue Reading

Lajme

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së martës.

Aksidenti ka ndodhur në fshatin Orizare, ku makina e cila ka qenë në drejtim e të ndjerit është përplasur me murin e varrezave të fshatit.

Në makinë së bashku me të ndjerin ka qenë edhe vëllai i tij, i cili ka përfunduar me lëndime të lehta trupore.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme16 mins ago

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik. Mickoski, tha se...

Lajme24 mins ago

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit. Bëhet...

Lajme1 day ago

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së...

Lajme1 day ago

Mjekët do të patrullojnë në Shkup, Kryqi i Kuq me aktivitete për shkak të vapës së paralajmëruar

Për shkak të vapës së paralajmëruar, Kryqi i Kuq i Qytetit të Shkupit informon se ka përgatitur plan aksioni që...

Lajme1 day ago

Djali në Pejë e shtyn babain nga shkallët e shtëpisë, i shkakton lëndime trupore

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur gjatë ditës para tri ditësh në Pejë. Siç bën të ditur Policia...

Sport1 day ago

Shqipëria përballet me Kroacinë në kërkim të pikëve të para në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë do të zbres për herë të dytë në fushë këtë Kampionat Evropian. Pas humbjes në ndeshjen e...

Lajme1 day ago

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, temperatura deri 40 gradë

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi...

Lifestyle2 days ago

Angelina Jolie zbulon tatuazhin e ri në mes të gjoksit (FOTO)

Angelina parakaloi në tapetin e kuq të Tony Awards, e veshur me një fustan kadife ngjyrë të gjelbër nga Versace....

Lajme2 days ago

Putini arrin në Korenë e Veriut për herë të parë pas 24 vjetësh

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë Phenianin më 18-19 qershor për t’u takuar me liderin verikorean, Kim Jong Un....

Lajme2 days ago

Mickoski: Stoilkoviq është bashkëpunëtori im dhe i besoj atij dhe qëndrimeve të tij promaqedonase

Mandatari për formimin e Qeverisë së re Hristijan Mickoski ka dorëzuar propozimin për kabinetin e tij në Kuvend. Pas dorëzimit...

Trending