Connect with us

Lajme

Konventa II e Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët zgjodhi Yllka Nuredinin për kryetare të FRASH-it

Nga 608 delegatë të pranishëm nga gjithsej 650, në Konventën e dytë të Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët (FRASH), me votë unanime, Yllka Nuredini u zgjodh Kryetare e Forumit Rinor të Aleancës për Shqiptarët.
Paraprakisht, delegatët miratuan rregulloren e punës së Konventës si dhe miratuan rregulloren e FRASH-it me mbështetje të gjithë delegatëve të pranishëm.

Rinistëve në Konventën e sotshme, iu drejtua me fjalë përshëndetëse kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari.

Taravari theksoi se nuk ka kaluar shumë kohë që kemi fituar zgjedhjet dhe e dini se ju Rinista keni qenë benzina e makinës së Ndryshimit.

“Ndryshimi është një aksion, vepër, mision që na takon të gjithëve. Secili duhet të angazhohet maksimalisht që të sjellim shtetin që e duam dhe duhet. Shteti është një përgjegjësi, detyrim dhe mision i të gjithëve!
Ju nuk jeni e ardhmja e këtij e vendi, ju jeni e tashmja, dhe meqë kënga që hyra është një nga këngët e mia të preferuara, ashtu si thotë Tina Turner: You’re simply the Best! Ndryshimi bëhet vetëm TASH Me FRASH!”, përfundoi Taravari.

Fjalë rasti pas marrjes së besimit të delegatëve, pati edhe kryetarja e sapozgjedhur e FRASH-it, Yllka Nuredini.

Kryetarja Nuredini u zotua se do të vazhdojë të punojë edhe më fuqishëm në mbrojtjen dhe forcimin e Aleancës për Shqiptarët, duke ndjekur parimet e FRASH-it si organ autonom i ASH-së, si dhe planprogramit:

-Barazia dhe mundësitë e barabarta,
parandalimi i diskriminimit,
pavarësia dhe demokracia,
transparenca dhe llogaridhënia,
profesionalizmi dhe meritokracia,
nxitja e ndërgjegjesimit për rëndësinë e të rinjve dhe rolin e tyre social,
ndërkulturalizmi dhe gjithëpërfshirja,
bashkëpunimi ndërinstitucional në krijimin dhe zbatimin e politikave në dobi të rinisë.

Planprogrami përbëhet prej 4 pikash:

1. FRASH – gjithëpërfshirës ku përshkruhet mënyra e organizimit, strukturimit dhe funksionimit të Forumit Rinor dhe aktiviteteve të saj.

2. FRASH – Në gjithëpërfshirje –
FRASH-i do të ketë pozita në subjektin politik Aleanca për Shqiptarët dhe jashta subjektit të saj.

3. FRASH – AKTIV – Do të angazhohet për Krijimin e grupeve të ndryshme të FRASH-it, që ne si të rinj të kemi organe në perfaqësim si të problemeve ashtu edhe të aktiviteteve por edhe perfaqësimin e të rinjve në daljet e debateve politike televizive!

4. FRASH – Shkollë politike
FRASH do të angazhohet të përgatisë dhe shpresoj në prodhimin e liderëve të së ardhmes.

Ne si FRASH nuk do t’ia mbyllim derën askujt, do t’i pranojmë e respektojmë të gjithë ata të cilët kërkojnë me bindje dhe vullnet të pastër, të bashkohen në Forumin Rinor të Aleancë te vertet te Shqiptareve, theksoi më tej Nuredini.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Mediat serbe citojnë Daçiqin: Vritet i dyshuari për vrasjen e policit serb

Zëvendëskryeministri i Serbisë, njëherësh ministër i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq, ka thënë të premten se është vrarë personi që në orët e para të së enjtes vrau një polic në Serbi.

Identiteti i personit të vrarë nuk është përmendur në komunikatën e lëshuar nga autoritetet serbe në pasditen e 19 korrikut.

Daçiq më herët gjatë së premtes tha se autoritetet ishin në kërkim të Faton Hajrizit, i dyshuar për vrasjen e policit dhe plagosjen e një tjetri në Lloznicë, qytet në pjesën perëndimore të Serbisë.

Ministria e Brendshme e Serbisë po ashtu publikoi fotografinë e Hajrizit dhe u bëri thirrje qytetarëve për bashkëpunim.

Autoritetet kryen kontrollet në dy anët e lumit Drina, që gjendet në kufi me Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, pasi dyshonin se personi që kreu vrasjen mund të ishte nisur në atë drejtim, raportoi Radio Televizioni i Serbisë (RTS) më 19 korrik.

Sipas ndihmësdrejtorit të policisë Dragan Vasileviq, helikopterët dhe dronët u përfshin në kërkim.
Sulmi ka ndodhur në orët e para të së enjtes kur policia e ka ndalur veturën në të cilën ka qenë i dyshuari, për një kontroll rutinor, raporton REL.

Continue Reading

Lajme

Stuhia e shkurtër në Shkup shkaktoi shumë dëme

Moti i ligë ka përfshirë pasditen e sotme Shkupin me reshje të shiut dhe erë të përforcuar. Në komunën e Aerodromit është ndërprerë rryma, derisa disa semaforë madje kanë qenë jofunksional.

Në disa pjesë të Shkupit disa rrugë janë përmbytur, ndërsa për shkak të degëve të pemëve që kanë rënë në rrugë, në disa vende ka pasur edhe ngecje të komunikacionit.

Siç kanë konfirmuar nga Elektrodistribuimi, dy linjat e largpërçuesit 110 kilovolt që furnizojnë nënstacionet “Aerodrom” dhe “Lindje” ka probleme rreth furnizimit, me çka një pjesë e Shkupit është pa rrymë.

Prej atje thonë se dëme serioze në rrjetin e shpërndarjes ka shkaktuar stuhia e sotme në Shkup dhe se ekipet e Elektrodistribuimit janë në terren për të normalizuar furnizimin me energji elektrike.

Pas stuhisë, konsumatorët janë pajisur me energji elektrike, por pas një kohe të shkurtër furnizimi me energji elektrike është ndërprerë për shkak të dëmtimit që ka pësuar rrjeti i shpërndarjes.

Continue Reading

Lajme

A mungojnë 500 milionë euro në buxhetin e shtetit?

Kemi nevojë për rritje ekonomike të natyrshme dhe aktivitet ekonomik të kompanive dhe jo rritje artificiale të pagave. Ka vende me borxhe publike më të mëdha se i yni, por kjo nuk reflektohet negativisht si në rastin tonë, potencon analisti ekonomik, Abil Baush, për ribalansin e paraqitur të buxhetit. Ai pret rimëkëmbjen ekonomike në tremujorin e fundit të vitit.

“Nga Qeveria e re kërkuam t’i ndalojë disa shpenzime të panevojshme, p.sh. ndërmarrjet publike janë çdoherë në borxhe, duhet bërë reformë ku ato do të kishin rezultate të mira dhe nga ndërmarrjet humbëse të kalojnë në ndërmarrje profitabile.”, – deklaroi analisti ekonomik, Abil Baush.

Llukarevska për buxhetin: Është gënjeshtër se mungojnë 500 milionë euro

LSDM-ja akuzoi se VMRO-DPMNE-ja po e çon shtetin drejt humbjeve financiare. Ata thonë se në kohën kur ishin në pushtet arritën ta ulnin deficitin buxhetor në 3.6% dhe borxhin publik në 55%, ndërsa tani deficiti është rritur në 4.9% dhe borxhi publik në 68%.

“Gënjeshtra e parë është se është shpenzuar shumë dhe mungojnë 500 milionë euro nga buxheti për çka do të ketë përgjegjësi. Ky është një tentim i pasuksesshëm që të frikohen qytetarët për gjendjen e keqe, siç thonë ata. Deri në momentin e zgjedhjeve, nëse shihni platformën financa të hapura për transparencë, që LSDM-ja e vendosi mund të shihni se për të gjitha shpenzimet janë paraparë mjete dhe nuk mungon asnjë denarë.”, – theksoi deputetja e LSDM-së, Sanja Llukarevska, përcjell PRESSonline.al

Analisti Baush thotë se buxheti nuk është në vdekje klinike, siç tha ministrja Koçoska, por në vdekje, sepse mungojnë 32 miliardë denarë dhe për gjysmë viti janë shpenzuar mjetet e planifikuara për fund të vitit 2024.

Me ribalansin, sipas tij janë rialokuar 350 milionë euro nga projektet që kanë pasur realizim të dobët.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme6 hours ago

Mediat serbe citojnë Daçiqin: Vritet i dyshuari për vrasjen e policit serb

Zëvendëskryeministri i Serbisë, njëherësh ministër i Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq, ka thënë të premten se është vrarë personi që...

Lajme8 hours ago

Stuhia e shkurtër në Shkup shkaktoi shumë dëme

Moti i ligë ka përfshirë pasditen e sotme Shkupin me reshje të shiut dhe erë të përforcuar. Në komunën e...

Lajme8 hours ago

A mungojnë 500 milionë euro në buxhetin e shtetit?

Kemi nevojë për rritje ekonomike të natyrshme dhe aktivitet ekonomik të kompanive dhe jo rritje artificiale të pagave. Ka vende...

Lajme8 hours ago

VLEN: BDI me patriotizëm të rrejshëm, por edhe me xhepat plot

BDI është bërë sinonim i krimit, korrupsionit dhe zhvatjes së bizneseve dhe qytetarëve, veçanërisht të shqiptarëve, thuhet në kumtesën e...

Lajme8 hours ago

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, e ka pranuar të enjten vonë – sipas orës lokale – nominimin e republikanëve për president...

Lajme8 hours ago

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

Në një aksident të rëndë në autostradën mbi Predejan-Leskoc në Serbi, në hyrje të Grykës së Gërdelicës, ka ndodhur një...

Lajme1 day ago

Gjashtë punëtorë nga Nepali e lënë punën pa paralajmërim, pronarët nga Maqedonia ankohen në polici

Dukuria e shtetasve të Nepalit të punësohen në Maqedoninë e Veriut, duket se po bëhet gjithnjë dhe më prezente. Edhe...

Lajme1 day ago

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

I ftuar në Daily Click në TV21 është Fatmir Bytyqi nga LSDM nga ku foli nëse do të mbetet pjesë...

Lajme1 day ago

Dimra pa borë, vera deri në 50 gradë, si do të jetë klima në Maqedoni në vitin 2080?

Temperaturat e larta dhe nxehtësia që ndjejmë si pasojë e ndryshimeve klimatike nuk do të ulen. Dimrat në Maqedoni dhe...

Lajme1 day ago

Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq ka reaguar për ngjarjen e ndodhur në qytetin e Loznicës, ku sipas autoriteteve të Beogradit 33-vjeçari...

Trending