Hoti pranon letër urimi nga Erdogani, Turqia do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti ka pranuar një telegram urimi nga president i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan në letrën drejtuar Hotit ka shkruar se beson se marrëdhëniet bilaterale mes dy shteteve do të zhvillohen edhe më tej, transmeton Telegrafi.

“Në emrin tim dhe të popullit tim, me ndjenjat më të përzemërta ia uroj Shkëlqesisë suaj marrjen e postit të Kryeministrit pas votimit të mbajtur sot në Kuvendin e Kosovës.Ju uroj suksese në misionin tuaj të ri. Turqia edhe më tutje do të vazhdoj të ju mbështesë në punët tuaja të cilat do ti realizoni për një Kosovë të fortë dhe të prosperuar”, thuhet në letrën e Erdoganit drejtuar Hotit.

Presidenti turk po ashtu ka ngushëlluar familjet të cilët kanë humbur të afërmit e tyre nga coronavirusi.

“Solidariteti midis vendeve tona ka fituar rëndësi në luftën kundër pandemisë COVID-19 e cila ka kapluar tërë botën. Shpresoj që furnizimet mjekësore, të cilat i kemi dërguar kanë kontribuar në luftën e Kosovës kundër pandemisë COVID-19. Ju përcjell ngushëllimet e mia për vëllezërit tanë kosovarë që humbën jetën për shkak të pandemisë ndërsa të prekurve u uroj shërim sa më të shpejtë. Besoj se marrëdhëniet tona bilaterale, rrënjët e të cilave shtrihen në lidhjet miqësore dhe vëllazërore, do të zhvillohen më tej dhe me këtë rast, unë riafirmoj dëshirat e mia më të mira për shëndetin dhe lumturinë e Shkëlqesisë Suaj, si dhe mirëqenien dhe prosperitetin e popullit mik dhe vëlla të Kosovës”./Telegrafi/