Connect with us

Lajme

Kumanova dëshmoi se Talat Xhaferi është “kryeministri shqiptar” i të gjithë qytetarëve!

Është ulur këtë javë në karrigen e kryeministrit dhe iu është rrekur detyrave shtetërore. Paradite takoi europarlamentarin Ilham Kujyçyk, e dje në mbrëmje iu desh të dalë para qytarëve të Kumanovës. E premtja është vetëm njëra nga ditët e ngjeshura të mandatit përtej 100-ditësh, të përmbushura me obligime të cilat i mori mbi supe. Mandati i tij është sa detyrë e lartë në hierarkinë shtetërore, në emrin e tij është shndërruar edhe në mision: të dëshmojë barazinë për të cilën kanë luftuar shqiptarët mbi tri dekada, të dëshmojë kapacitetet individuale se një shqiptar është po aq i denjë të jetë kryeparlamentar e kryeministër i suksesshëm. Zaten, mysafiri i pasdites e tha këtë pas takimit me z.Talat Xhaferi, se nuk është sukses vetëm i Maqedonisë, por dhe i rajonit, diçka që tregon kapacitetet e demokracisë multietnike.

“Preferoj më shumë të punoj për atje kur më keni caktuar e votuar, se sa të flas.”

Puna e tij tashmë ka nisur, siç tha ai, për t’i vazhduar të gjitha punët që i a qeveria paraprake për t’u realizuar e finalizuar siç duhet.”
Kuptohet, zgjedhjet janë një nga obligimet kryesore, për të cilat ai beson se do t’u dilet me sukses.

Jo rastësisht shorti i BDI-së ra në emrin e tij, përvoja politike dhe detyrat shtetërore që i ka kryer deri tash, që nga deputeti, ministri i mbrojtjes, kryetar Kuvendi e gjer te kryeministri. Edhe kundërshtarët e tij politikë, nuk mund t’ia mohojnë se ai është një zgjidhje e duhur, në vend të duhur dhe për kohë të duhur.

Sonte në Kumanovë u dëshmua se po e jetojmë një realitet të ri, një realitet i cili na bën të ecim më të sigurte në hapërimet e ardhshme të ndërtimit të një shoqërie pa ngarkesa të së kaluarës kur ekzistonin do rregulla dhe kufij të pashkruar. Siç tha shefi i partisë, Ali Ahmeti, për shefin e Qeverisë, është një kauzë që u jetësua.

“Kauza e jetësuar e Kryeministrit shqiptar në Maqedoninë e Veriut vulos një të vërtetë të pamohueshme, atë të barazisë së plotë dhe të shqiptarëve faktorë të së ardhmes progresive dhe europiane. Bashkë kemi thyer një nga një të gjitha tabutë, të gjitha arritjet tona burojnë nga populli dhe nga takimet si ky i sotmi, dëshmuam vlerat dhe potencialin tonë për të drejtuar shtetin dhe po bashkë duhet të vazhdojmë të qëndrojmë që ta mbajmë atë në binarët që shpiejnë drejt destinacionit të vetëm të përparimit, Europës.”, do të thotë në rrjetin e facebookut lideri integrist.

“Talati nuk është kryeministër I njëanshëm, ndaj ofendime më të mëdha e më të turpshmë se Pavle Trajanov e Antonoi Milloshovit nuk kam ndje, mirëpo e kuptojmë që jemi tmerr në sytë e atyre që nuk na duan.”, do t’i porositë Ali Ahmeti ata që ende jetojnë në të kaluarën. Ai ua tregoi atyre të ardhmen: ”BDI nuk u bë e nuk bëhet kurrë monedhe për kusuritje, sepse kemi qëllime dhe ide të qarta, rruga jonë është BE, ndaj ftoj të gjithë partitë politike të bashkohemi dhe të krijojmë një ardhmëri më të mirë për të gjithë qytetarët, sepse ne nuk jemi miliarda si Kina, jemi pak, ndaj duhet të sistemohemi më shpejtë dhe në mënyrën e duhur.”

Sukseset e politikës së BDI-së nuk mund të jenë të rastit, janë fryt i idealeve, vizionit dhe flijesave. Këtë Ahmeti nuk harroi pa u përmendur të gjithë atyre që nuk duan ta valorizojnë këtë. Prandaj dhe porosia që iu dha oponentëve, kishte pak dozë ironie: “Mos të mendoje dikush që brenda ditës krijon parti dhe nesër do të drejtojë shtetin, se edhe patentë shoferi me marrë, ka procedurë më të komplikuar.”.

Edhe deputeti i zonës, Arbër Ademi, do të rikujtojë edhe një herë tezën e stërthënë për thyerjen e tabuve: “Frikë nga barazia askush nuk duhet të ketë, njejtë si z.Xhaferi që me meritë dhe sukses ka menaxhuar pozitat udhëheqëse në krye të shtetit, edhe si ministër edhe si kryetar kuvendi e jo më kot edhe kolegët nga etnitete tjera e vleresojnë si kryetari më i sukseshëm, ndaj Ali Ahmeti është farkëtar i të ardhmes tonë kombëtare.”.

Takimi në Kumanovë është një nismë me takime me qytetarë që do të vazhdojnë, krahas aktiviteteve shtetërore të kryeminsitrit Xhaferi dhe bashkëpartiakëve të tij. Në takimi t drrejtpërdrejtë, kryehet komunikimi i ndërsjellë, prezantohen vizionet qeveritare dhe partiake.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme, u përplas me një veturë tjetër.

“Më datë 16.04.2024 në orën 02.05 në Tetovë, efektivët e policisë nga SPB- Tetovë kanë privuar nga liria një të mitur nga Tetova. Ai dyshohet se rreth orës 01:00 në rrugën ,,Blagoja Toska” në Tetovë kishte marrë në mënyrë të paligjshme veturën ,,folkswagen past” me shenjat e regjistrimit të Tetovës, pronë e personit M.S.(46) nga Tetova, pas së cilës, duke u larguar me automjetin, ka dëmtuar një tjetër veturë ,,folkcvagen golf” me targa regjistrimi të Tetovës, pronë e S.S.(45) nga Tetova. Makina u kthye tek pronari kurse personi është mbajt në stacionin e policisë”, thonë nga SPB-Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës 11:30 në zonën e Draçevës është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj J.M.(27) nga Shkupi nga prindërit e tij dhe tezja e tij, gjatë së cilës janë përdorur edhe sende të forta.

Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Continue Reading

Lajme

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili tha se do ta dërgojë BDI-në dhe kryetarin e sa në pension politik. Nga BDI thonë se “Mickoski e di se në Maqedoninë e Veriut, nuk ka peshore që mund të mat punën, zhvillimin dhe transformimin e shtetit nga politikat reformiste pro-europiane të BDI-së dhe z. Ali Ahmeti”

“E përkujtojmë Mickoskin dhe tellallët e tij pro-rus se karriera dhe veprimtaria politike e z. Ali Ahmeti është më shumë se histori, më shumë se Qeveri dhe më shumë se pushtet. Nga dita kur është themeluar BDI, z. Ali Ahmeti nuk ka humbur asnjë palë zgjedhje dhe kështu do të jetë derisa Mickoski do t’i bashkëngjitet tashmë pensionistëve si në LSDM ashtu edhe në VMRO, që dikur e dëshironin rrënimin e BDI-së dhe liderit të shqiptarëve, z. Ali Ahmeti”, thuhet në reagimin e BDI-së.

Continue Reading

TË FUNDIT

Sport4 hours ago

Rikthehet Champions League, Barça e pret PSG-në e Dortmundi, Atleticon

Sonte në stadiumin “Estadi Olímpic Lluís Companys” në Barcelonë  dhe në stadiumin “Signal Iduna Park”  të Dortmundit  do të zhvillohen ...

Lajme4 hours ago

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme,...

Lajme4 hours ago

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës...

Lajme4 hours ago

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili...

Lajme4 hours ago

Krimi që tronditi Pejën: Burri dyshohet se e vrau bashkëshorten në banesën e tyre

Një rast tragjik ka ndodhur në Pejë mëngjesin e sotëm, ku një burrë dyshohet se e ka vrarë gruan e...

Lajme1 day ago

Çmimet e naftës bien pas sulmit të Iranit

Çmimet e naftës kanë rënë pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit. Në bursën e Londrës çmimi arriti në 90...

Lajme1 day ago

Ilir Meta mbështet VMRO-DPMNE-në: Fitorja e tyre do t’i jep një dimension të ri zhvillimit ekonomik të vendit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka shprehur mbështetjen e tij për VMRO-DPMNE-në. Sipas ish presidentit të Shqipërisë, nga...

Lajme1 day ago

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

Platforma X nuk i lejon më përdoruesit të fshehin distinktivët e tyre blu të verifikimit, pavarësisht nëse kanë paguar për...

Lajme1 day ago

Mickoski: Ka ikur koha kur Reçica mund të shantazhonte

Dje Artan Grubi ka dhënë kushtin e BDI-së për mbështetje në raundin e dytë zgjedhor. Ai tha se është e...

Lajme2 days ago

Arben Taravari njofton se VLEN anulon tubimin, shkak aksidenti tragjik

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të...

Trending