Connect with us

Lajme

Për dy muaj arrestohen 38 narkodilerë nga Tetova dhe Gostivari

Në dy muajt e fundit, janar dhe shkurt, në rajonin e Tetovës dhe Gostivarit janë zbuluar dhe zbardhur plotësisht gjithsej 17 vepra penale, prej të cilave 10 në Tetovë dhe 7 në Gostivar, ku janë përfshirë 18 autorë, 11 nga Tetova dhe 7 nga Gostivari. Nga Sektori i Punëve të Brendshme -Tetovë, theksojnë se kanë konfiskuar më shumë se 3 kilogramë lëndë narkotike.

SPB- TETOVË

“Të gjitha veprat penale janë rrumbullakosur me kallëzim penal për ‘prodhim dhe tregtim të paautorizuar të narkotikëve, substancave psikotrope dhe prekursorëve’, nga neni 215 i Kodit Penal. Në këto vepra penale janë gjetë dhe konfiskuar më shumë se 3 kilogramë marijuanë, kokainë, përzierje marijuanë me duhan dhe bimë ‘kanabisi”.

Janë përgatitur edhe 12 kërkesa për inicimin e procedurës kundërvajtëse ndaj 15 autorëve, kryesisht për “përdorim të narkotikëve”. Gjatë kësaj periudhe gjithsej 38 personam (22 nga Tetova dhe 16 nga Gostivari) janë privuar nga liria për përfshirje në vepra penale apo kundërvajtje të tilla.

Ndërkaq, në 19 aksionet për Siguri në Komunikacionin Rrugor gjatë muajit shkurt, janë identifikuar 1 537 shkelje të ndryshme trafiku, ose 218 më pak krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023.

SPB-TETOVË

“Përjashtohen nga qarkullimi 58 automjete për shkak të konstatimit të kundërvajtjeve, gjegjësisht defekteve, nga të cilat 31 për shkak të skadimit të regjistrimit deri në dhe mbi 30 ditë, 25 për defekte teknike të konstatuara dhe 2 për shkak të mbingarkesës. Janë përjashtuar nga qarkullimi edhe 205 drejtues mjetesh, 117 drejtonin pa patentë shofer, 66 nën ndikimin e alkoolit…”.

Zyrtarët policorë bëjnë të ditur se në periudhën në fjalë janë konfiskuar përkohësisht edhe 109 patentë shoferë dhe 41 leje qarkullimi në komunikacion, ndërsa nga “shërbimi merimangë” i Tetovës, janë marrë gjithsej 177 automjete të parkuara ilegalisht. Shqiptohen gjithsej 592 masa për shpejtësi të papërshtatshme sipas kushteve të rrugës, pra për tejkalim shpejtësie brenda dhe jashtë zonave të banuara. /SHENJA/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme, u përplas me një veturë tjetër.

“Më datë 16.04.2024 në orën 02.05 në Tetovë, efektivët e policisë nga SPB- Tetovë kanë privuar nga liria një të mitur nga Tetova. Ai dyshohet se rreth orës 01:00 në rrugën ,,Blagoja Toska” në Tetovë kishte marrë në mënyrë të paligjshme veturën ,,folkswagen past” me shenjat e regjistrimit të Tetovës, pronë e personit M.S.(46) nga Tetova, pas së cilës, duke u larguar me automjetin, ka dëmtuar një tjetër veturë ,,folkcvagen golf” me targa regjistrimi të Tetovës, pronë e S.S.(45) nga Tetova. Makina u kthye tek pronari kurse personi është mbajt në stacionin e policisë”, thonë nga SPB-Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës 11:30 në zonën e Draçevës është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj J.M.(27) nga Shkupi nga prindërit e tij dhe tezja e tij, gjatë së cilës janë përdorur edhe sende të forta.

Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Continue Reading

Lajme

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili tha se do ta dërgojë BDI-në dhe kryetarin e sa në pension politik. Nga BDI thonë se “Mickoski e di se në Maqedoninë e Veriut, nuk ka peshore që mund të mat punën, zhvillimin dhe transformimin e shtetit nga politikat reformiste pro-europiane të BDI-së dhe z. Ali Ahmeti”

“E përkujtojmë Mickoskin dhe tellallët e tij pro-rus se karriera dhe veprimtaria politike e z. Ali Ahmeti është më shumë se histori, më shumë se Qeveri dhe më shumë se pushtet. Nga dita kur është themeluar BDI, z. Ali Ahmeti nuk ka humbur asnjë palë zgjedhje dhe kështu do të jetë derisa Mickoski do t’i bashkëngjitet tashmë pensionistëve si në LSDM ashtu edhe në VMRO, që dikur e dëshironin rrënimin e BDI-së dhe liderit të shqiptarëve, z. Ali Ahmeti”, thuhet në reagimin e BDI-së.

Continue Reading

TË FUNDIT

Sport5 hours ago

Rikthehet Champions League, Barça e pret PSG-në e Dortmundi, Atleticon

Sonte në stadiumin “Estadi Olímpic Lluís Companys” në Barcelonë  dhe në stadiumin “Signal Iduna Park”  të Dortmundit  do të zhvillohen ...

Lajme5 hours ago

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme,...

Lajme5 hours ago

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës...

Lajme6 hours ago

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili...

Lajme6 hours ago

Krimi që tronditi Pejën: Burri dyshohet se e vrau bashkëshorten në banesën e tyre

Një rast tragjik ka ndodhur në Pejë mëngjesin e sotëm, ku një burrë dyshohet se e ka vrarë gruan e...

Lajme1 day ago

Çmimet e naftës bien pas sulmit të Iranit

Çmimet e naftës kanë rënë pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit. Në bursën e Londrës çmimi arriti në 90...

Lajme1 day ago

Ilir Meta mbështet VMRO-DPMNE-në: Fitorja e tyre do t’i jep një dimension të ri zhvillimit ekonomik të vendit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka shprehur mbështetjen e tij për VMRO-DPMNE-në. Sipas ish presidentit të Shqipërisë, nga...

Lajme1 day ago

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

Platforma X nuk i lejon më përdoruesit të fshehin distinktivët e tyre blu të verifikimit, pavarësisht nëse kanë paguar për...

Lajme1 day ago

Mickoski: Ka ikur koha kur Reçica mund të shantazhonte

Dje Artan Grubi ka dhënë kushtin e BDI-së për mbështetje në raundin e dytë zgjedhor. Ai tha se është e...

Lajme2 days ago

Arben Taravari njofton se VLEN anulon tubimin, shkak aksidenti tragjik

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të...

Trending