Connect with us

Sport

Rekord tifozësh në “San Siro”, fansat mbushin arkat e Interit

Sot në mbrëmje do të arrihet kuota e 1 milion tifozëve të pranishëm në këtë sezon në “Xhuzepe Meaca”. Tifozët kanë qenë një nga armët më të forta të Interit dhe këtë e ka pranuar vetë trajneri Simone Inzagi.

“Kemi krijuar një raport fantastik me të gjithë. Është diçka e bukur”, tha ai pas ndeshjes kundër Atalantës. Ndaj Xhenoas do të arrihet kuota magjike prej 1 milionë tifozës në 14 javë të luajtura në kampionat. Kjo do të thotë se mesatarja ka qenë 72.924 tifozë për ndeshje, më e larta në të gjithë hsitorinë zilaltër, pak më superiore sesa ajo e Milanit. Këtë herë ka një përfshirje të frikshme dhe për ta kuptuar këtë mjafton të kujtojmë sa ishte mesatarja në vitin e famshëm të Tripletës: 56.195 mijë tifozë çdo javë.

Dhe çdo e diel apo e shtunë është e bekuar. Jo vetëm për atmosferën e jashtëzakonshme, por edhe për arkat e klubit zikaltër. Nga ndeshja në ndeshje skuadra është duke thyer rekorde edhe në këtë aspekt. Në sezonin e kaluar, Interi arkëtoi 100 milionë euro (shifra më e lartë) në histori. Por vjet ekipi përjetoi edhe mbrëmje magjike në Ligën e Kampionëve duke fituar shumë para prej tyre dhe po ashtu nga ndeshjet në Kupën e Italisë.

Këtë vit, rrugëtimi europian duhet rishkruar, ndërsa nga Kupa është eliminuar. Megjithatë, trendi është superior. Sot në mbrëmje Interi do të ketë arkëtuar 80 milionë euro. Mungojnë ende edhe 5 ndeshje në Meazza, edhe pse të gjithë shpresojnë të jenë më shumë dhe gjithçka do të varet nga sfida kualifikuese me Atletikon. Në asnjë ndeshje në kampionat kuota e tifozëve nuk ka zbritur në 70 mijë dhe kundër Atletikos pak javë më parë u regjistrua rekordi i dytë europian me 9.4 milionë euro të arkëtuara.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Shkëndija dhuron spektakël në Tetovë, e mund Sileksin 6:1

Elita e futbollit vendor ka sjell pasditën e sotme tre ndeshjet e fundit të xhiros së 27-të në program. Shkëndija e Tetovës ka marrë fitore të madhe ndaj Sileksit, duke e mundur me rezultatin e thellë 6:1. Golat për kuqezinjtë tetovar në këtë përballje i realizuan dy herë Krasniqi dhe nga njëherë çuan topin në rrjetë Cake, Ademi, Aganspahiq dhe Ramadani.

Ndërkohë Struga Trim Lum është ndalur me barazim 2:2 nga Bregallnica e Shtipit. Kampionët në fuqi avansuan fillimisht me Bunjamin Shabanin, teksa skuadra nga Shtipi përmbysi përkohësisht gjithçka me golat e Stojçevskit dhe Selmanit, ndërsa katër minuta para fundit Ibraimi nga penalltia barazoi shifrat në 2:2.

Ndeshja tjetër e luajtur në kryeqytet i takoi Rabotniçkit që mundi Vardarin me rezultatin 2:0.

Continue Reading

Sport

Shkëndija nuk i shfrytëzon gabimet e Shkupit dhe Strugës, vetëm barazim me Makedonija Gjp

Pesë ndeshjet e fundit të xhiros së 26-të në Ligën e Parë të futbollit të Maqedonisë së Veriut të luajtura pasditën e sotme kanë sjellur plotë surpriza.

Kampionët në fuqi Struga Trim Lum dhe Shkupi kanë pësuar humbje, ndërsa Shkëndija e Tetovës dhe Voska Sport nuk kanë shkuar më shumë se një barazim. Kampionët në fuqi u mundën nga Vardari në kryeqytet me rezultatin 1:0, teksa me shifra identike u mposht edhe Shkupi në Shtip nga Bregallnica me golin e vetëm të Gorgievit të shënuar në minutën e 7-të.

Humbjet e Strugës dhe Shkupit nuk ka arritur ti shfrytëzojë Shkëndija e Tetovës, e cila në transfertën ndaj Makedonija Gjorçe Petrovit nuk shkoi më shumë se një barazim 1:1.

Gjithashtu edhe Voska Sport ndaj Rabotniçkit u ndal me rezutlat 1:1, përderisa takimi tjetër i luajtur në Kavdar i takoi Tikveshit që mundi Brerën me shifrat 3:1.

Continue Reading

Sport

Ferid Agushi emërohet zëvendës seleksionues i Maqedonisë në futsall

Ferid Agushi është emëruar për zëvendës seleksionues te përfaqësuesja e A e Maqedonisë në futsal. Ish reprezentuesi i Maqedonisë dhe trajneri aktual i Futsal Prishtina 01 do të jetë ndihmës i seleksionuesit, Vasko Skenderovski.

“Është privilegj i madh për mua për të qenë pjesë e stafit teknik në përfaqësuesen më të mirë të Maqedonisë në futsal. Falenderoj Federatën e Futbollit të Maqedonisë që më besuan një rol të tillë. Maqedonia ka kualitet dhe besoj shumë që me punë dhe përkushtim të madh mund të arrijmë shumë më shumë si ekip përfaqësues. Me shumicën prej reprezentuesve dhe stafit kemi bashkëpunuar dhe njihemi prej më herët. Besoj që do të kemi mirëkuptim ndërmjet veti dhe atmosferë pozitive për të realizuar gjëra të mëdha”, deklaroi Ferid Agushi.

Ferid Agushi pas vetes ka mbi 100 ndeshje të luajtura me fanellën e përfaqësueses së Maqedonisë në futsal, ku debutimin e kishte në dhjetor të vitit 2010, ndërsa në nivel klubesh ka një karrierë të pasur me shumë trofe dhe tituj të fituar me kluve të ndryshme të vendit dhe jasht tij. Ai pas pensionimit nga futsali i luajtur u pajisë me licencë të trajnerit nga UEFA dhe fillimisht mori drejtimin e futsal Shkupit në sezonin 2021/22, duke u shpallur kampion në dy sezone dhe udhëheqi ekipin nga Çairi në 50 ndeshje. Ndërkohë aktualisht është trajner i Futsal Prishtina 01, ku regjistron rezultate të mira në Europë dhe ligën e futsalit në Kosovë.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme1 day ago

Çmimet e naftës bien pas sulmit të Iranit

Çmimet e naftës kanë rënë pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit. Në bursën e Londrës çmimi arriti në 90...

Lajme1 day ago

Ilir Meta mbështet VMRO-DPMNE-në: Fitorja e tyre do t’i jep një dimension të ri zhvillimit ekonomik të vendit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka shprehur mbështetjen e tij për VMRO-DPMNE-në. Sipas ish presidentit të Shqipërisë, nga...

Lajme1 day ago

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

Platforma X nuk i lejon më përdoruesit të fshehin distinktivët e tyre blu të verifikimit, pavarësisht nëse kanë paguar për...

Lajme1 day ago

Mickoski: Ka ikur koha kur Reçica mund të shantazhonte

Dje Artan Grubi ka dhënë kushtin e BDI-së për mbështetje në raundin e dytë zgjedhor. Ai tha se është e...

Lajme2 days ago

Arben Taravari njofton se VLEN anulon tubimin, shkak aksidenti tragjik

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të...

Sport2 days ago

Shkëndija dhuron spektakël në Tetovë, e mund Sileksin 6:1

Elita e futbollit vendor ka sjell pasditën e sotme tre ndeshjet e fundit të xhiros së 27-të në program. Shkëndija...

Lajme2 days ago

Osmani: Dënojmë sulmin iranian, Izraeli të mbajë përgjegjësi për civilët në Gaza

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në konferencën e sotme për media, ka dënuar fuqishëm sulmin masiv të Iranit...

Lajme3 days ago

Fronti Europian në Zhelinë/ Sulejmani: Do të jemi fitues absolut, në vazhdimësi bisedojmë se cila do të jetë diferenca, e jo fitorja, sepse fitorja është e padiskutueshme

Fronti Europian sonte është ndalur për bashkëbisedim me banorët e komunë së Zhelinës. Përveç kandidatit për president, Bujar Osmanit të...

Lajme3 days ago

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e stadiumit/ Ajdini: Mbetemi të përkushtuar ndaj Tetovës

Drejtori i Ndërmarjes për transport “Tetova transport”, z. Arbër Ajdini pak javë më parë ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për ndërtimin...

Lajme4 days ago

Policia jep detaje për të shtënat me armë në Tetovë

SPB Tetovë ka dalë me informacione zyrtare në lidhje me të shtënat që ndodhën pak më herët në qytetin e...

Trending