Connect with us

Lajme

A e dini pse hurmat janë kaq fantastike për organizmin

Hurmat të ashtuqujtura “arabe” janë një lloj fruti që konsumohet më së shumti gjatë muajit të agjërimit mysliman, Ramazanit. Këto lloj hurmash, të cilat gëzojnë dhe statusin e ushqimit profetik, kanë një gamë të gjerë vlerash shëndetësore dhe kjo është arsyeja pse ato konsiderohen më të shëndetshmet.

200 gramë hurma ofrojnë më shumë se 6.5 për qind të dozës së rekomanduar të kalciumit dhe fosforit së bashku me 14 për qind magnez – një mineral i rëndësishëm për forcimin e kockave dhe ruajtjen e strukturës së duhur të tyre. Kaliumi, vitamina K dhe mangani në hurma janë gjithashtu të rëndësishme për shëndetin e kockave. Konsumimi i rregullt në mëngjes i hurmave përmirëson densitetin e kockave dhe mund të parandalojë osteoporozën.

E favorshme për gratë shtatzëna dhe laktuese

Konsumimi i rregullt i hurmave ndihmon në forcimin e muskujve të mitrës dhe ndihmon trupin të përgatitet për fazën përfundimtare të shtatzënisë. Pas lindjes, ato veprojnë si një mjet i dobishëm për nënat me gji dhe nxisin laktacion më të mirë. Ato ndihmojnë gjithashtu tkurrjen më të shpejtë të muskujve të mitrës dhe mundësojnë rikuperim më të shpejtë.

Po pse rekomandohet prishja e agjërimit me hurma?

Hurmat janë të pasura me fibra dhe janë një burim i fuqishëm i lëndëve ushqyese që parandalojnë problemet e stomakut dhe metaplazinë e zorrëve. Për shkak të këtyre lëndëve ushqyese, si dhe efektit antioksidues, rekomandohet fundi i agjërimit me hurma.

Pas disa orësh urie, ajo që trupi ka më shumë nevojë është sheqeri. Hurma është e pasur me këtë, prandaj është shumë e rëndësishme që agjëruesi ta prishë agjërimin me hurmë, sepse trupi merr atë që i nevojitet më shumë dhe meqë nuk merr ushqim të rëndë, nuk do të ketë probleme me fryrje dhe dispepsi.

Përveç kësaj, duke qenë se japin ndjenjën e ngopjes, në vend të konsumimit të tepërt të ushqimit, iftari duhet të jetë proporcional. Pas hurmave, ujit dhe lëngut të mishit, agjëruesi tashmë ndjen një ngopje të lehtë dhe në këtë mënyrë sigurohet ekuilibri i trupit.
Hurmat janë gjithashtu shumë të pasura me vitaminë B, dhe vitamina B lejon qelizat të rigjenerohen shpejt. Përveç kësaj, ato janë të pasura me magnez dhe magnezi zvogëlon rrezikun e problemeve shëndetësore si dobësia, dhimbje koke dhe stresi gjatë ditës.

Nga ana tjetër, nëse nuk ka hurma, ekspertët rekomandojnë prishjen e agjërimit me ullinj. Rekomandohen dy ullinj pak të kripur dhe një gotë ujë. Ashtu si hurmat, ullinjtë e pasur me fibra janë efektivë për shëndetin e stomakut. Ullinjtë përmbajnë edhe substanca që stimulojnë punën e hormoneve në organizëm. /tesheshi.com/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme, u përplas me një veturë tjetër.

“Më datë 16.04.2024 në orën 02.05 në Tetovë, efektivët e policisë nga SPB- Tetovë kanë privuar nga liria një të mitur nga Tetova. Ai dyshohet se rreth orës 01:00 në rrugën ,,Blagoja Toska” në Tetovë kishte marrë në mënyrë të paligjshme veturën ,,folkswagen past” me shenjat e regjistrimit të Tetovës, pronë e personit M.S.(46) nga Tetova, pas së cilës, duke u larguar me automjetin, ka dëmtuar një tjetër veturë ,,folkcvagen golf” me targa regjistrimi të Tetovës, pronë e S.S.(45) nga Tetova. Makina u kthye tek pronari kurse personi është mbajt në stacionin e policisë”, thonë nga SPB-Tetovë.

Continue Reading

Lajme

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës 11:30 në zonën e Draçevës është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj J.M.(27) nga Shkupi nga prindërit e tij dhe tezja e tij, gjatë së cilës janë përdorur edhe sende të forta.

Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Continue Reading

Lajme

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili tha se do ta dërgojë BDI-në dhe kryetarin e sa në pension politik. Nga BDI thonë se “Mickoski e di se në Maqedoninë e Veriut, nuk ka peshore që mund të mat punën, zhvillimin dhe transformimin e shtetit nga politikat reformiste pro-europiane të BDI-së dhe z. Ali Ahmeti”

“E përkujtojmë Mickoskin dhe tellallët e tij pro-rus se karriera dhe veprimtaria politike e z. Ali Ahmeti është më shumë se histori, më shumë se Qeveri dhe më shumë se pushtet. Nga dita kur është themeluar BDI, z. Ali Ahmeti nuk ka humbur asnjë palë zgjedhje dhe kështu do të jetë derisa Mickoski do t’i bashkëngjitet tashmë pensionistëve si në LSDM ashtu edhe në VMRO, që dikur e dëshironin rrënimin e BDI-së dhe liderit të shqiptarëve, z. Ali Ahmeti”, thuhet në reagimin e BDI-së.

Continue Reading

TË FUNDIT

Sport5 hours ago

Rikthehet Champions League, Barça e pret PSG-në e Dortmundi, Atleticon

Sonte në stadiumin “Estadi Olímpic Lluís Companys” në Barcelonë  dhe në stadiumin “Signal Iduna Park”  të Dortmundit  do të zhvillohen ...

Lajme5 hours ago

Pasi vodhi veturën, fëmija nga Tetova gjatë vozitjes u përplas me një veturë tjetër

Një fëmijë nga Tetova është ndaluar nga policia pasi i njëjti pasi kishte marrë një veturë në mënyrë të paligjshme,...

Lajme5 hours ago

Një 28-vjeçare nga Shkupi është rrahur nga bashkëshorti dhe prindërit e tij

MPB ka njoftuar se 14.04 në ora 20:15 në SPB Shkup një grua 28 vjeçare ka raportuar se rreth orës...

Lajme5 hours ago

BDI: Më 8 maj, Mickoskit dhe tellallëve të tij do t’i tregohet vendi

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian kanë reaguar pas një dekalrate të liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, i cili...

Lajme5 hours ago

Krimi që tronditi Pejën: Burri dyshohet se e vrau bashkëshorten në banesën e tyre

Një rast tragjik ka ndodhur në Pejë mëngjesin e sotëm, ku një burrë dyshohet se e ka vrarë gruan e...

Lajme1 day ago

Çmimet e naftës bien pas sulmit të Iranit

Çmimet e naftës kanë rënë pas sulmit hakmarrës të Iranit ndaj Izraelit. Në bursën e Londrës çmimi arriti në 90...

Lajme1 day ago

Ilir Meta mbështet VMRO-DPMNE-në: Fitorja e tyre do t’i jep një dimension të ri zhvillimit ekonomik të vendit

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka shprehur mbështetjen e tij për VMRO-DPMNE-në. Sipas ish presidentit të Shqipërisë, nga...

Lajme1 day ago

Ndryshimet në platformën X të Elon Musk, përdoruesve nuk do t’u jepet ky opsion

Platforma X nuk i lejon më përdoruesit të fshehin distinktivët e tyre blu të verifikimit, pavarësisht nëse kanë paguar për...

Lajme1 day ago

Mickoski: Ka ikur koha kur Reçica mund të shantazhonte

Dje Artan Grubi ka dhënë kushtin e BDI-së për mbështetje në raundin e dytë zgjedhor. Ai tha se është e...

Lajme2 days ago

Arben Taravari njofton se VLEN anulon tubimin, shkak aksidenti tragjik

Arben Taravari kandidat për president nga VLEN nëpërmjet një video mesazhi ka njoftuar se tubimi në Gostivar anulohet përshkak të...

Trending