Connect with us

Lajme

Për 5 muaj shteti ka mbledhur 23,6 milionë euro nga pikat për pagesë në autostradë

Nga pagesa e taksës rrugore në pesë muajt e parë të këtij viti janë grumbulluar 1.454.587.856 denarë (23.651.835 euro) që në krahasim me periudhën e njejtë të vitit 2023 paraqet rritje apo më shumë të ardhura të realizuara për 132.635.906 denarë (2.156.681 euro).

“Tendenca për të ardhura të rritura të realizuara në vitin 2024 është konstante, me rritje prej 10,2 për qind për periudhën janar-maj të këtij viti”, informuan për MIA-n nga Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore (NPRRSH).
Shuma e mjeteve të paguara të taksave rrugore është e ndryshme dhe lëvizë prej 155.827.545 denarë në Romanovc deri 53.038.529 denarë në Demir Kapi.

NPRRSH vitin e kalaur e përfundoi me të ardhura rekorde nga taksat rrugore në shumë prej 62 milionë eurove, për 100 për qind më shumë krahasuar me vitin 2020 kur pagesa ishte 34 milionë euro. Në vitin 2021 në atë bazë ishin inkasuar 46 milionë euro, ndërsa në vitin 2022 53 milionë euro. Të ardhurat e përgjithshme të NPRRSH nga pagesa e taksës rrugore për vitin 2024 janë projektuar në shumë prej 4.400.000.000 denarë.
Sistemi i një “etikete” ka 1 864 shfrytëzues, platforma e re rajonale Toll4All

Të dhënat e NPRRSH tregojnë se sistemi për pagesë të përbashkët elektronike të taksës rrugore zbatohet në një “etiketë” gjatë udhëtimit në shtet dhe në Serbi, që është operativ nga fundi i qershorit të vitit të kaluar, deri më tani ka 1864 shfrytëzues.

“Një tag në dy shtetet e shfrytëzojnë mbi 1800 posedues të etiketave, apo më saktë 1864 shfrytëzues. Në periudhën prej se ka filluar operimi funksional, çdo ditë shfrytëzohen dhe mbi 21 milionë denarë janë paguar nga shfrytëzimi i etiketave serbe në Maqedoni”, thonë nga NPRRSH.

Lidhur me përfitimet nga projekti, siç vlerësojnë, efekti pozitiv shihet edhe në zgjerimin e platformës së re Toll4All në të cilët do të prëfshihen edhe shtetet e rajonit, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina, Kroacia dhe Greqia.

Në atë projekt po punohet aktivisht, ndërsa plotësisht do të ketë njoftim nga çasti kur do të përfshihen edhe shtetet e tjera.

Një “etiketë” funksionon si aktivitet nga nisma “Ballkani i Hapur”. Etiketa (transponderi mikrovalë) duhet të regjistrohet (rikonfigurohet) në ueb portalin openbalkan-etc.com.

Këtë vit janë shitur 7 501 MKartela dhe 5 983 pajisje MEtiketa

Sistemi elektronik për pagesë të taksave rrugore në shtet ishte vendosur në korrik të vitit 2019. Të dhënat e fundit tregojnë se trendi i shfrytëzimit të pajisjeve electronlike lëvizë sipas linjës në rritje dhe tashmë është rritur në 30 për qind, përkatësisht sipas NPRRSH, qytetarët fillojnë t’i kuptojnë përfitimet nga kalimi i shpejtë dhe efikas i pikë-pagesave me M-kard dhe M-etiketë. Në pikë-pagesa në të cilat funksion pagesa elektronike, pjesëmarrja e pajisjeve elektronike lëvizë prej 28 për qind deri 40 për qind.

Nga fillimi i këtij viti, për periudhën janar-maj, janë shitur 7501 pajisje MKartela dhe 5983 pajisje MEtiketa. Për mbushjen e tyre në këtë vit ka gjithsej 194.853 operacione individuale. Është fakt, vlerësojnë nga NPRRSH, se tendenca e rritjes së pjesëmarrjes së pajisjeve elektronike në pagesën e taksës rrugore po rritet në mënyrë konstante.

Prej vitit 2019, ndërkaq, kur është vendosur pagesa elektronike deri më tani janë shitur 177.688 pajisje M-kartela dhe 27.088 pajisje M-etiketa. Megjithatë, 57 për qind e pjesëmarrësve në komunikacion ende preferojnë të paguajnë me para të gatshme, ndërsa 12,23 për qind paguajnë me përdorimin e kartelave pagesore për pagesë.

Krahas shtatë stacioneve pagesore në Korridorin 10, prej kohë më parë pagesë elektronike ka edhe në pikë-pagesat Gllumovë dhe Zhelinë, si pjesë e projektit për modernizim të stacioneve pagesore të Korridorit 8.

Stacioni pagesor Gllumovë funksionon tërësisht elektronik më 4 prill të këtij viti, ndërsa stacioni pagesor Zhelinë, u transformua në sistem elektronik një muaj më vonë, më 3 maj të këtij viti. procesi, siç theksojnë nga NPRRSH, vazhdon edhe më tej.

Me projektin për modernizim të Korridorit 8 janë përfshirë edhe stacionet Milladinovc, Tetovë dhe Gostivar.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së martës.

Aksidenti ka ndodhur në fshatin Orizare, ku makina e cila ka qenë në drejtim e të ndjerit është përplasur me murin e varrezave të fshatit.

Në makinë së bashku me të ndjerin ka qenë edhe vëllai i tij, i cili ka përfunduar me lëndime të lehta trupore.

Continue Reading

Lajme

Mjekët do të patrullojnë në Shkup, Kryqi i Kuq me aktivitete për shkak të vapës së paralajmëruar

Për shkak të vapës së paralajmëruar, Kryqi i Kuq i Qytetit të Shkupit informon se ka përgatitur plan aksioni që përfshin aktivitete në terren, në drejtim të përballjes me valët e të nxehtit.

“Në pajtim me përvojat nga vitet e kaluara, ekipe mobile të prëbëra nga mjekë apo paramedikë do të patrullojnë në qytetin e Shkupit, do të distribuohet ujë, fletushka me këshilla, do të matet tensioni i qytetarëve të cilët do të ankohen për vështirësi, ndërsa për rastet më të rënda, do të sigurohet edhe transport deri në entin më të afërt mjekësor apo deri në shtëpinë e personit”, ceket në kumtesë.

Për aktivitetet në periudhën në vijim, siç është paralajmëruar, do të angazhohen 20 vullnetarë nga Ekipi për përgjigje ndaj katastrofave, ndërsa gjashtë automjete do të patrullojnë nëpër qytet.

 

Sot, nesër dhe të premten, është planifikuar gjashtë ekipe mobile të dalin në terren dhe në periudhën prej orës 11 deri në orën 16, të patrullojnë nëpër rajonin qendror të qytetit dhe në stacionet më të mëdha të autobusëve. Aktivitetet do të vazhdojnë në pajtim me parashikimet për temperatura të larta.

“Plani e përfshin edhe kudjesin për gjendjen shëndetësore dhe psiko-fizike të të pastrehëve në qytetin e Shkupit. Në pikën për të pastrehët në “Momin Potok” në dispozicion do të jetë telefoni celular 071/223-972 për paraqitje nga ana e qytetarëve për personat e pastrehë të cilët janët ë goditur nga vala e të nxehtit. Këtë vit, aktivitetet janë mbështetur nga Lotaria e shtetit”, shkruan në kumtesë.

Continue Reading

Lajme

Djali në Pejë e shtyn babain nga shkallët e shtëpisë, i shkakton lëndime trupore

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur gjatë ditës para tri ditësh në Pejë. Siç bën të ditur Policia e Kosovës, një person ka raportuar dje se djali i tij e ka sulmuar fizikisht duke e shtyrë shkallëve të shtëpisë.

Viktima ka pësuar lëndime trupore, mirëpo ka refuzuar trajtimin mjekësor.

Me rastin po merret prokurori përkatës.

“Pejë 16.06.2024-07:00. Me 18.06.2024 viktima mashkull kosovar ka raportuar se djali i tij i dyshuari mashkull kosovar, e kishte sulmuar fizikisht duke e shtyre, me ç’rast i njëjti është rrezuar shkallëve të shtëpisë. Si pasoj, i njëjti kishte pësuar lëndime trupore, mirëpo ka refuzuar tretmanin mjekësor. Lidhur me rastin është njoftuar prokurori”, thuhet në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovë.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme24 hours ago

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së...

Lajme24 hours ago

Mjekët do të patrullojnë në Shkup, Kryqi i Kuq me aktivitete për shkak të vapës së paralajmëruar

Për shkak të vapës së paralajmëruar, Kryqi i Kuq i Qytetit të Shkupit informon se ka përgatitur plan aksioni që...

Lajme24 hours ago

Djali në Pejë e shtyn babain nga shkallët e shtëpisë, i shkakton lëndime trupore

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur gjatë ditës para tri ditësh në Pejë. Siç bën të ditur Policia...

Sport24 hours ago

Shqipëria përballet me Kroacinë në kërkim të pikëve të para në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë do të zbres për herë të dytë në fushë këtë Kampionat Evropian. Pas humbjes në ndeshjen e...

Lajme24 hours ago

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, temperatura deri 40 gradë

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi...

Lifestyle2 days ago

Angelina Jolie zbulon tatuazhin e ri në mes të gjoksit (FOTO)

Angelina parakaloi në tapetin e kuq të Tony Awards, e veshur me një fustan kadife ngjyrë të gjelbër nga Versace....

Lajme2 days ago

Putini arrin në Korenë e Veriut për herë të parë pas 24 vjetësh

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë Phenianin më 18-19 qershor për t’u takuar me liderin verikorean, Kim Jong Un....

Lajme2 days ago

Mickoski: Stoilkoviq është bashkëpunëtori im dhe i besoj atij dhe qëndrimeve të tij promaqedonase

Mandatari për formimin e Qeverisë së re Hristijan Mickoski ka dorëzuar propozimin për kabinetin e tij në Kuvend. Pas dorëzimit...

Sport2 days ago

Turqia e nis Kampionatin Evropian me fitore, Arda Guler realizon supergol dhe vendos rekord

Pritej një përballje e luftuar dhe ashtu rezultoi të ishte. Turqia ka marrë një fitore të madhe, pasditen e kësaj...

Lajme3 days ago

Osmani: Stoilkoviq zv/kryeministër përgjegjës për Marrëveshjen e Ohrit, kështu kur je i preferuar dhe jo i votuar

Në kabinetin e ri qeveritar ashtu edhe siç njoftoi mandatari për formimin e qeverisë së re Hristijan Mickoski, do të...

Trending