Connect with us

Sport

Shkëndija dhuron spektakël në Tetovë, e mund Sileksin 6:1

Elita e futbollit vendor ka sjell pasditën e sotme tre ndeshjet e fundit të xhiros së 27-të në program. Shkëndija e Tetovës ka marrë fitore të madhe ndaj Sileksit, duke e mundur me rezultatin e thellë 6:1. Golat për kuqezinjtë tetovar në këtë përballje i realizuan dy herë Krasniqi dhe nga njëherë çuan topin në rrjetë Cake, Ademi, Aganspahiq dhe Ramadani.

Ndërkohë Struga Trim Lum është ndalur me barazim 2:2 nga Bregallnica e Shtipit. Kampionët në fuqi avansuan fillimisht me Bunjamin Shabanin, teksa skuadra nga Shtipi përmbysi përkohësisht gjithçka me golat e Stojçevskit dhe Selmanit, ndërsa katër minuta para fundit Ibraimi nga penalltia barazoi shifrat në 2:2.

Ndeshja tjetër e luajtur në kryeqytet i takoi Rabotniçkit që mundi Vardarin me rezultatin 2:0.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Voska kërkon mbështetje për finalen e Kupës, klubi organizon falas udhëtimin dhe biletat për tifozët

Voska Sport me 22 maj do të luaj në finalen e madhe të Kupës së Maqedonisë së Veriut kundër Tikveshit. Ekipi shqiptar për herë të parë në histori do të luaj në një finale të Kupës dhe në situatë kur janë shumë afër për të fituar trofeun e këtij kompeticioni, kërkon mbështetjen e publikut për këtë sfidë.

Finalja do të luhet në stadiumin “Todor Proeski” në Shkup, dhe drejtuesit e klubit shqiptar kanë marrë përsipër të organizojnë falas udhëtimin dhe biletat për të gjithë ata që do të mbështesin Voskën në këtë ndeshje historike.

Njoftimi për të njejtën ka ardhur nga vet klubi nga Ohëri.

🔈NJOFTIM

Të mërkurën e 22 majit do të luajmë finalen e madhe të Kupës së Maqedonisë së Veriut kundër Tikveshit.

Për finalen historike, kërkojmë mbështetjen e publikut dhe për të njejtën drejtuesit e klubit kanë menduar për të siguruar falas udhëtimin dhe biletën për të gjithë mbështetësit që do të vijnë për këtë ndeshje.

Finalja ndërmjet Voska Sport dhe Tikveshit do të luhet me 22 maj në stadiumin “Todor Proeski” në Shkup, duke nisur nga ora 19:00.

 

Continue Reading

Sport

FIFA mund të përjashtojë Izraelin të premten, për shkak të Palestinës

Në Bangkok të premten, më 17 maj, 211 delegatët në asamblenë e Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) do të vendosin mbi kërkesën e Palestinës për sanksione kundër Federatës së Futbollit të Izraelit për shkak të konfliktit izraelito-palestinez në Gaza.

Në prill, Federata e Futbollit të Palestinës (PFA) i bëri thirrje FIFA-s që të ndalojë Izraelin nga garat ndërkombëtare. PFA ka paralajmëruar për diskriminim dhe racizëm në ligat izraelite dhe se Federata e Futbollit të Izraelit (IFA) po thyen statutet e saj duke përfshirë ekipet e futbollit me bazë në territorin palestinez në ligën e saj.

Duke vepruar kështu, ata tërhoqën vëmendjen te neni i katërt i statutit të FIFA-s, i cili ndalon shprehimisht çdo diskriminim ndaj një vendi ose grupi tjetër njerëzish dhe thotë se çdo shkelje e tillë dënohet me “pezullim ose përjashtim”. Kësaj i shtohen edhe fansat.

Ata veçuan klubin e Jerusalem Beitar, ku ofendimi i futbollistëve arabë është pjesë e përditshmërisë së tifozëve.

PFA vazhdon të parandalojë sistematikisht tifozët arabë që të bashkohen me klubet, anëtarët e menaxhmentit të klubit shpesh shprehin qëndrimin e tyre racist ndaj arabëve në rrjetet sociale dhe anëtari i Maccabi Netanya u akuzua për mbështetjen publike të gjenocidit në Gaza në Linkedin. Në të njëjtën kohë, sipas PFA, shumë futbollistë izraelitë janë gjithashtu anëtarë të ushtrisë që aktualisht po kryen mizori në Gaza.PFA paralajmëron gjithashtu se Izraeli ka shkatërruar plotësisht infrastrukturën e futbollit në Gaza, me disa stadiume të kthyera në kampe, spitale dhe madje edhe varreza masive. Edhe para konfliktit të fundit, problemet me dhënien e lejeve të ndërtimit për objektet sportive në Palestinë ishin të vazhdueshme.

Propozimi i PFA tashmë është mbështetur zyrtarisht nga federatat e futbollit të Algjerisë, Irakut, Jordanisë, Sirisë dhe Jemenit. FIFA nuk iu përgjigj publikisht kërkesave.

Nga pala izraelite kërkesa u vlerësua si cinike dhe e paturpshme.

“Ne nuk e marrim lehtë kërkesën dhe jemi të gatshëm të luftojmë për të arritur një fitore morale dhe reale kundër gjithë këtyre hipokritëve dhe armiqve”, deklaruar pala izraelite.

Continue Reading

Lajme

Erhan Selimi emërohet seleksionues te Maqedonia U17

Përfaqësuesja U17 e Maqedonisë ka seleksionues të ri. Erhan Selimi është lideri i ri i kësaj përfaqësuese të re, ku zëvendëson të ndjerin Dashmir Beari.

Selimi ka nisur punën menjëherë pas emërimit të tij, pasi përfaqësuesja U17 e Maqedonisë është në pritje të dy ndeshjeve kontrolluese. Skuadra e të rinjëve e drejtuar nga Erhan Selimi aktualisht ndodhet në Mal të Zi, ku do të zhvillojë dy ndeshje kontrolluese ndaj Malit të Zi.

“Për mua kjo është një sfidë e re dhe e madhe. Është përgjegjësi e madhe të drejtosh përfaqësuesen U17 e Maqedonisë. Jam gati të jap maksimumin dhe të justifikoj besimin. Na presin dy ndeshje, në të cilat do të luajmë vetëm me lojtarë të kampionatit vendas dhe do të mundohemi të lëmë përshtypje të mira. Nuk patëm shumë kohë për përgatitje më të gjata dhe më serioze, por besoj në paraqitje pozitive” thotë Erhan Selimi.

Përfaqësuesja U17 e Maqedonisë sot dhe të enjten do të zhvillojë dy ndeshje kontrolluese kundër përfaqësueses së Malit të Zi me fillim nga ora 18:45.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme10 hours ago

Pas Norvegjisë, Spanja dhe Irlanda vendosin të njohin shtetin palestinez

Kryeministri irlandez, Simon Harris dhe ai spanjoll, Pedro Sanchez në një deklaratë të mërkurën thanë se do të njohin shtetin...

Lajme10 hours ago

Paga mesatare neto në mars 40.496 denarë

Paga mesatare mujore neto për të punësuar në mars të këtij viti arrin 40.496 denarë dhe është 16 për qind...

Lajme1 day ago

Këto ministri dhe poste zv ministrash do ti takojnë VLEN-it

Negocitata mes VMRO DPMNE-së dhe koalicionit VLEN për formimin e Qeverisë së re janë drejt finalizimit. Burime të portali ZYRTARE.net...

Lajme1 day ago

Gjendet një trup i pajetë në lumin Vardar tek ura e Gurit në Shkup

Dje rreth orës 20:00 në ujërat e lumit Vardar është vërejtur trupi i pajetë i një burri. Sipas dëshmitarëve okular,...

Lajme1 day ago

30 ditë paraburgim për Lupço Palevski Pallçon

“Për shkak të interesimit të mediave për përcjelljen e punës së gjykatës, Gjykata Penale njofton se i dyshuari për vrasjen...

Lajme1 day ago

Erdogan reagon ashpër kundër Eurovizionit: Ky event kërcënon familjen tradicionale

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka kritikuar Konkursin e Këngës në Eurovizion. Ai shprehet se kjo ngjarje muzikore “inkurajon neutralizimin...

Lajme1 day ago

Një familjes katër anëtarësh për të kaluar muajin i duhen 1 000 euro

Vlera e shportës minimale sindikale për majin 2024 është 60.090 denarë. Kjo i bie së për një familje katëranëtarëshe duhen...

Lajme2 days ago

Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë

Aksidenti rrugor ka ndodhur rreth orës 15:00, kur një makinë në të cilën ndodheshin tre persona ka dalë nga autostrada...

Lajme2 days ago

Lirohen çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës, i Shërbimeve të Ujit dhe i Shërbimeve të Menaxhimit me Mbeturinat Komunale i Republikës së Maqedonisë...

Lajme2 days ago

Kërkohet të lëshohet urdhër-arrest ndaj kryeministrit izraelit Netanyahu

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJNP) Kerim Khan njoftoi se ka paraqitur kërkesë për lëshimin e urdhër arrestit ndaj kryeministrit...

Trending