Connect with us

Lajme

Për të tretën ditë me radhë Kumanova dhe Likova mbeten pa ujë për pije

Pas reshjeve të mëdha të breshëritë që e përfshinë rajonin e Kumanovës dhe Likovës për të tretën ditë me radhë, kumanovarët nuk mund ta shfrytëzojnë ujin për pije. Shumica e banorëve me ujë të pijshëm furnizohen nga dyqanet, por thonë se ka edhe nga ata që pinë ujin e çezmës pasi ta kenë vluar.

 

“Jemi duke blerë ujë. Cila ditë me radhë është kjo? E treta…Disa e vlojnë, disa nuk e vlojnë. Ne më së shumti prej bojlerit e përdorim për me pastru enë, ndërsa për ta pirë nuk e pimë”, tha një banor.

 

“Jo njëherë jo, akoma. Po blejmë ujë nëpër shitore, por këtë ujë akoma nuk po e përdorin derisa të na thonë që ta përdorim… Është pak si vështirë, për ta pirë, se për të larë prapë më mirë”, u shpreh një tjetër banor.

 

“Është vështirë por çfarë të bëjmë, nuk kemi zgjidhje tjetër. Po blejmë ujë prej shitores, nëse nuk na lënë me pi, duhet të përdorim atë që e shesin në shitore. -Çfarë u kërkoni autoriteteve? Sa më shpejtë me rregulla situatën”, theksoi një banor.

 

“Jo, tashmë tre ditë po pimë ujë të blerë”, u shpreh një tjetër banor.

 

“Jo nuk jemi duke e përdorë. Po blejmë, me të blerë. Kumanova dhe rrethi i Kumanovës që e shfrytëzojnë këtë ujë, nuk kanë për pije po thonë, tani ne nuk kemi çfarë bëjmë, duhet patjetër të blejmë”, theksoi një banor.

 

Nga ndërmarrja publike për ujësjellës po presin të përfundojnë analizat e nevojshme nga Qendra e Shëndetit Publik, ku në rast se ato rezultojnë pozitive, presin që uji të jetë i pijshëm nga e marta eventualisht e mërkura e javës së ardhshme.

 

“Sipas udhëzimeve të shtabit të krizës, pranë komunës së Kumanovës, që uji të mund të shfrytëzohet për pije, duhet që Qendra e Shëndetit Publik të merr 3 herë mostra nëpër lokacione të ndryshme prej komunës së Kumanovës. Nëse të gjitha rezultatet dalin pozitive, të mira, Qendra për Shëndet Publik, eventualisht të martën ose të mërkurën mund të jep pajtueshmëri që uji të jetë i pijshëm”, deklaroi Oliver Stojmanovski, N.P “Ujësjellësi” Kumanovë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik.
Mickoski, tha se me këtë nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë.
“Me këtë propozim ligj nuk do të lejohet ajo që u liferua si informacion në opinion se do të rritet në mënyrë dramatike çmimi i energjisë elektrike. Vlerësojmë se me këtë propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetikë me procedurë të shkurtuar qytetarët nuk do të marrin fatura më të larta për energjinë elektrike dhe poashtu ata që hyjnë në grupin e tretë dhe të kartat rritja e energjisë elektrike të mos jetë më shumë se një apo dy për qind”, tha Mickoski, raporton SHENJA.
Mickoski tha se me fjalë tjera nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit.

Bëhet fjalë për ushtarin A.J, vdekja e të cilit është konstatuar mbrëmë në Klinikën për Mjekim Intensiv dhe Reanimacion të Shkupit.

Shtabi i Përgjithshëm thotë se ushtari ishte një nga kandidatët që ndoqi kursin selektiv për batalionin e forcave speciale dhe ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe në gjendje të shkëlqyer fizike. Prej atje thonë se në përfundim të kryerjes së disiplinës së fundit të kursit selektiv, gjatë marshimit në distancë, ai u sëmurë pa shenja paraprake të dukshme në orët e vona të pasdites, pas orës 18:30, pas çka ra pa ndjenja.

“Menjëherë me automjetin e spitalit të ushtrisë dhe i shoqëruar nga mjeku ushtarak është dërguar në objektin më të afërt shëndetësor në Shtëpinë shëndetësore në Negotinë, pas çka pas ekzaminimeve intervenuese me veturë spitalore është dërguar në Klinikën për Mjekim Intensiv të Shkupit. Me të mbërritur, stafi filloi të marrë të gjitha masat për reanimim, por pas një kohe të shkurtër u konstatua vdekja”, njofton Shtabi i Përgjithshëm.
Gjithashtu në fund theksojnë se do të bëhet autopsia, pas së cilës do të dihen shkaqet e vdekjes së ushtarit.

Continue Reading

Lajme

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së martës.

Aksidenti ka ndodhur në fshatin Orizare, ku makina e cila ka qenë në drejtim e të ndjerit është përplasur me murin e varrezave të fshatit.

Në makinë së bashku me të ndjerin ka qenë edhe vëllai i tij, i cili ka përfunduar me lëndime të lehta trupore.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme1 min ago

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik. Mickoski, tha se...

Lajme9 mins ago

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit. Bëhet...

Lajme1 day ago

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së...

Lajme1 day ago

Mjekët do të patrullojnë në Shkup, Kryqi i Kuq me aktivitete për shkak të vapës së paralajmëruar

Për shkak të vapës së paralajmëruar, Kryqi i Kuq i Qytetit të Shkupit informon se ka përgatitur plan aksioni që...

Lajme1 day ago

Djali në Pejë e shtyn babain nga shkallët e shtëpisë, i shkakton lëndime trupore

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur gjatë ditës para tri ditësh në Pejë. Siç bën të ditur Policia...

Sport1 day ago

Shqipëria përballet me Kroacinë në kërkim të pikëve të para në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë do të zbres për herë të dytë në fushë këtë Kampionat Evropian. Pas humbjes në ndeshjen e...

Lajme1 day ago

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, temperatura deri 40 gradë

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi...

Lifestyle2 days ago

Angelina Jolie zbulon tatuazhin e ri në mes të gjoksit (FOTO)

Angelina parakaloi në tapetin e kuq të Tony Awards, e veshur me një fustan kadife ngjyrë të gjelbër nga Versace....

Lajme2 days ago

Putini arrin në Korenë e Veriut për herë të parë pas 24 vjetësh

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë Phenianin më 18-19 qershor për t’u takuar me liderin verikorean, Kim Jong Un....

Lajme2 days ago

Mickoski: Stoilkoviq është bashkëpunëtori im dhe i besoj atij dhe qëndrimeve të tij promaqedonase

Mandatari për formimin e Qeverisë së re Hristijan Mickoski ka dorëzuar propozimin për kabinetin e tij në Kuvend. Pas dorëzimit...

Trending