Connect with us

Sport

Dy dekada në futboll, Izair Emini i thotë lamtumirë futbollit aktiv!

Në ndeshjen e parafundit të kampionatit në Ligën e Dytë, kapiteni i Besës së Dobërdollit të Gostivarit, 39 vjeçari Izair Emini, pas plot dy dekadave i tha lamtumirë futbollit aktiv. Jozyrtarisht Izair Emini do të mbetet pjesë e KF Besa por enuk dihet pozita që do t`i besohet?

Dy dekada në terrene të ndryshme futbolli. 4 tituj kampionatesh të fituara, 2 me Shkëndinë e Tetovës, 1 me Kukësin dhe 1 me Dritën e Gjilanit, një Kupë dhe një Superkupë me Shkëndijë, por edhe dy tituj në Ligën e Dytë, është bilanci i karrierës së futbollistit Izair Emini.

Duket se “qershia mbi tortë” në këtë karrierë të bujshme, erdhi me kualifikimin e Besës së Dobërdollit në Ligën e Parë të futbollit në RMV.

Izair Emini i tha lamtumirë futbollit aktiv në moshën 39-vjeçare. Thotë se ishte koha e duhur për ta marrë këtë vendim.

“Po është e vërtetë se kjo është ndeshja ime e fundit si futbollist aktiv dhe normalisht është një ndjenjë, që s’di as vet si ta përshkruaj me një fjalë, e çuditshme. Mirëpo, unë e kam ditur se një ditë do vijë fundi dhe ky është momenti i fundit tim. Mendoj se kam kaluar shumë sfida dhe shumë ndeshje. Mund të them, mbi dy dekada apo mbi 20 vjet jam në skenën futbollistike. Dhe, normalisht se ky është fundi dhe mendoj se ishte koha dhe momenti i duhur për t`i dhënë fund futbollit aktiv”, tha Emini.

I dha fund futbollit aktiv, por jo edhe futbollit në përgjithësi. Drejtuesit e Besës së Dobërdollit, me siguri nuk e kanë harruar kontributin e tij në suksesin historik. Flitet se do të mbetet pjesë e KF Besa, por ende nuk dihet se në cfarë pozite dhe funksioni.

“Nuk e di, kjo është pyetje që duhet t`i bëhet pronarit tonë ose familjes Tairi, sepse ata investojnë në këtë klub. Kam pasur disa biseda me drejtuesit, mirëpo do ja lëmë kohës dhe do shohim se çfarë do thonë, do ketë bashkëpunim ose diçka tjetër, do të shohim. T’ia lëmë kohës dhe të shohim a do jetë Iza aktiv apo të shohim”, tha Emini.

Izair Emini në karirrën e tij si futbollist aktiv ka zvilluar afro 360 ndeshje zyrtare, duke qenë pjesë e Shkëndijës, Renovës, Dritës së Gjilanit, Kukësit, si dhe në Voska Sport dhe Besa të Dobërdollit. Pas emrit të tij qëndrojnë edhe 149 gola të shënuara./tvklan.mk/

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Southgate jep dorëheqje nga Anglia

Gareth Southgate ka dhënë dorëheqje nga pozita e selektorit të Anglisë. Dorëheqjen e ka dorëzuar para pak minutash në Federatën Angleze.

Ky vendim vjen pas dështimit në finalen e Kampionatit Evropian. 

Nga 102 ndeshje si trajner, Southgate ka arritur 64 fitore, 20 barazime dhe 18 humbje.

Continue Reading

Sport

Sot luhet gjysmëfinalja e parë Spanjë-Francë, histori dhe statistika

Sot në ora 21:00 Spanja do të përballet me Francën në gjysmëfinalen e parë të këtij Europiani. Për këto skuadra do të jetë dueli 34-t në historinë e tyre. 16 fitore iberike, ndërkohë që ato transalpine janë 13. Vetëm pesë barazime në një sfidë ku shënohen mesatarisht 3 gola çdo 90 minuta.
Edhe në golat shënuar, historia u buzëqesh “Furive të kuqe”, që i kanë shënuar 63 herë rivalëve të radhës, të cilët nga ana tyre kanë replikuar me 38 gola. Ndeshja e fundit mes Francës dhe Spanjës daton tri vite më parë kur triumfonin “Gjelat” 2-1 në Ligën e Kombeve, ndërkohe që për një Kampionat Europian kjo do të jetë përballja e pestë (2 suksese franceze dhe 1 spanjoll).

Ajo në Ligën e Kombeve, ishte vetëm fitorja e dytë e Francës në tetë ndeshjet e fundit kundër Spanjës (B1 B5). Tjetra ishte një fitore miqësore 1-0 në “Stade de France” më 4 shtator 2014. Spanja fitoi 2-0 në të njëjtin stadium më 28 mars 2017, miqësorja e fundit midis dy skuadrave.

“Furitë e kuqe” i dhanë fund ecurisë së “Gjelave” në çerekfinalet e EURO 2012 duke fituar 2-0 me një dygolësh nga Ksabi Alonso.

Para fitores në Ligën e Kombeve, suksesi i fundit zyrtar i Francës (3-1) kundër Spanjës kishte ardhur në Hanover në raundin e 1/8- avetë të Kupës së Botës 2006 David Vila shënoi për iberikët përpara se tranapalinët të replikonin me Riberi, Vieira dhe Zidan.
Zidan kishte shënuar gjithashtu në çerekfinalen e EURO 2000 midis dy kombeve në Bryzh, megjithëse goli i tij në minutën e 32-të u prish gjashtë minuta më vonë nga një penallti e Gaizka Mendieta. Juri Djorkaef shënoi atë që rezultoi të ishte goli i fitores një minutë para mbylljes pjesës së parë, ndërsa Raul u ndal në traversë pas një penalltie.

Franca arriti suksesin e parë të madh në kurriz të Spanjës duke fituar 2-0 në “Parc des Princes” në Paris në finalen e Kampionatit Evropian 1984. Vendësit zhbllokuan rezultatin me një goditje dënimi të Platini dhe dyfishuan shifrat në minutën e fundit me Belonen.

“Furitë e kuqe”, përballen me një Francë solide, e cila deri më tani ka mbajtur katër herë portën e paprekur në pesë ndeshjet e luajtura, teksa goli i vetëm erdhi me penallti nga Polonia.

Sot “Gjelat” synojnë finalen e tyre të katërt të turneut të madh në tetë vitet e fundit (duke arritur në finalen e EURO 2016 dhe në finalet e Kupës së Botës 2018 dhe 2022) – një rekord i jashtëzakonshëm që është dëshmi e përvojës në ndeshje vendimtare.

Franca nuk arriti të fitojë grupin e saj për herë të parë që nga EURO 2012 pas një fitoreje të vështirë ndaj Austrisë dhe barazimeve kundër Holandës dhe Polonisë.
“Gjelat” dhe Spanja vijnë në këtë pikë të turneut pa asnjë humbje, teksa Mbape e ka thyer mallkimin me një penallti në ndeshjen e fundit të Grupit D. Shkathtësia e lojtarëve nga pika e bardhë i lejoi “Gjelat” të kalonin në çerekfinale, duke kthyer pesë penallti dhe duke u hakmarrë për humbjen e tyre në finalen e EURO 2016 kundër Portugalisë.

Spanja është e vetmja kombëtare që ka fituar tre tituj radhazi të Evropës dhe të Kupës së Botës: EURO 2008, Kupën e Botës 2010 dhe EURO 2012, ndërkohë që Antuan Grizman mban rekordin për paraqitje të njëpasnjëshme në historinë e futbollit në nivel kombëtar, 84 ndeshje midis gushtit 2017 dhe nëntorit 2023.

Continue Reading

Sport

Përballje titanësh sot në EURO 2024

5 korriku për shtëpinë me të madhe të futbollit evropian, UEFA do të jetë me plot emocione, dhe jo vetëm për ta.

Sot luhen dy ndeshje të çerekfinales së EURO 2024, shkruan Klankosova.tv.

Duke nisur nga ora 18:00, Spanja përballet me Gjermaninë në Stuttgart Arena. Të dyja ekipet janë ndër më të mirat të këtij kampionati.

Nuk na mungojnë emocionet as për ndeshjen e orës 21:00.

Portugalia para vetes ka Francës në Hamburg. Edhe këto skuadra janë po aq të përfolura sa të lartpërmendurat.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme15 hours ago

ASH: vLEN legjitimon planin e Stoilkoviçit për largimin e 3000 shqiptarëve nga administrata

Nga Aleanca për Shqiptarët kanë reaguar pas deklaratave të Bilall Kasamit lidhur me 3000 të punësuarit sipas Marrëveshjes së Ohrit,...

Sport23 hours ago

Southgate jep dorëheqje nga Anglia

Gareth Southgate ka dhënë dorëheqje nga pozita e selektorit të Anglisë. Dorëheqjen e ka dorëzuar para pak minutash në Federatën...

Lajme23 hours ago

Prokuroria do ta hetojë aksidentin e autobusit të NTP Shkup

Prokuroria Themelore e Shkupit njofton se ka hapur lëndë dhe po ndërmerr veprime për hetimin e aksidentit të autobusit të...

Lajme23 hours ago

MPB konfirmon rastin me personin e vdekur që u gjet në fshatin Orman të Shkupit

Një burrë i rritur me inicialet Ç.R mbrëmë me lëndime të rënda në kokë është gjetur pranë një veture në...

Lajme23 hours ago

Dogana konfiskon 7.800 euro të padeklaruara nga një person në Bllacë

Dogana e Maqedonisë njofton se është parandaluar futja e paligjshme e devizave në vendkalimin kufitar Bllacë në vlerë prej 7.800...

Lajme2 days ago

Agim Berisha do të jetë drejtor i Spitalit Klinik të Tetovës

Doktor Agim Berisha pritet të jetë drejtor i përgjithshëm i Spitalit Klinik të Tetovës, mëson portali TS. Berisha është një...

Lajme2 days ago

SPB-Tetovë paralajmëron qytetarët: Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

Në zonën që mbulon Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë, sipas përvojës së deritanishme, në periudhën e ardhshme pritet...

Lajme2 days ago

Konfiskohen 106 parfume “Gisada” në hyrje të Maqedonisë së Veriut (FOTO)

Mbi njëqind parfume “Gisada” në vlerë prej 240 mijë denarë janë konfiskuar nga doganierët në hyrje të vendkalimit kufitar “Tabanoc”,...

Lajme3 days ago

Flet Trumpi pas atentatit: Ndjeva plumbin të çante lëkurën!

Donald Trump është kthyer në shtëpinë e tij në Neë Jersey pasi u plagos në një tentativë për vrasje në...

Lajme3 days ago

Presidenti Erdoğan dënon atentatin ndaj Trump-it

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka dënuar atentatin ndaj ish-presidentit amerikan, Donald Trump, duke shprehur urimet e tij më të...

Trending