Connect with us

Lajme

Për 5 muaj shteti ka mbledhur 23,6 milionë euro nga pikat për pagesë në autostradë

Nga pagesa e taksës rrugore në pesë muajt e parë të këtij viti janë grumbulluar 1.454.587.856 denarë (23.651.835 euro) që në krahasim me periudhën e njejtë të vitit 2023 paraqet rritje apo më shumë të ardhura të realizuara për 132.635.906 denarë (2.156.681 euro).

“Tendenca për të ardhura të rritura të realizuara në vitin 2024 është konstante, me rritje prej 10,2 për qind për periudhën janar-maj të këtij viti”, informuan për MIA-n nga Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore (NPRRSH).
Shuma e mjeteve të paguara të taksave rrugore është e ndryshme dhe lëvizë prej 155.827.545 denarë në Romanovc deri 53.038.529 denarë në Demir Kapi.

NPRRSH vitin e kalaur e përfundoi me të ardhura rekorde nga taksat rrugore në shumë prej 62 milionë eurove, për 100 për qind më shumë krahasuar me vitin 2020 kur pagesa ishte 34 milionë euro. Në vitin 2021 në atë bazë ishin inkasuar 46 milionë euro, ndërsa në vitin 2022 53 milionë euro. Të ardhurat e përgjithshme të NPRRSH nga pagesa e taksës rrugore për vitin 2024 janë projektuar në shumë prej 4.400.000.000 denarë.
Sistemi i një “etikete” ka 1 864 shfrytëzues, platforma e re rajonale Toll4All

Të dhënat e NPRRSH tregojnë se sistemi për pagesë të përbashkët elektronike të taksës rrugore zbatohet në një “etiketë” gjatë udhëtimit në shtet dhe në Serbi, që është operativ nga fundi i qershorit të vitit të kaluar, deri më tani ka 1864 shfrytëzues.

“Një tag në dy shtetet e shfrytëzojnë mbi 1800 posedues të etiketave, apo më saktë 1864 shfrytëzues. Në periudhën prej se ka filluar operimi funksional, çdo ditë shfrytëzohen dhe mbi 21 milionë denarë janë paguar nga shfrytëzimi i etiketave serbe në Maqedoni”, thonë nga NPRRSH.

Lidhur me përfitimet nga projekti, siç vlerësojnë, efekti pozitiv shihet edhe në zgjerimin e platformës së re Toll4All në të cilët do të prëfshihen edhe shtetet e rajonit, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina, Kroacia dhe Greqia.

Në atë projekt po punohet aktivisht, ndërsa plotësisht do të ketë njoftim nga çasti kur do të përfshihen edhe shtetet e tjera.

Një “etiketë” funksionon si aktivitet nga nisma “Ballkani i Hapur”. Etiketa (transponderi mikrovalë) duhet të regjistrohet (rikonfigurohet) në ueb portalin openbalkan-etc.com.

Këtë vit janë shitur 7 501 MKartela dhe 5 983 pajisje MEtiketa

Sistemi elektronik për pagesë të taksave rrugore në shtet ishte vendosur në korrik të vitit 2019. Të dhënat e fundit tregojnë se trendi i shfrytëzimit të pajisjeve electronlike lëvizë sipas linjës në rritje dhe tashmë është rritur në 30 për qind, përkatësisht sipas NPRRSH, qytetarët fillojnë t’i kuptojnë përfitimet nga kalimi i shpejtë dhe efikas i pikë-pagesave me M-kard dhe M-etiketë. Në pikë-pagesa në të cilat funksion pagesa elektronike, pjesëmarrja e pajisjeve elektronike lëvizë prej 28 për qind deri 40 për qind.

Nga fillimi i këtij viti, për periudhën janar-maj, janë shitur 7501 pajisje MKartela dhe 5983 pajisje MEtiketa. Për mbushjen e tyre në këtë vit ka gjithsej 194.853 operacione individuale. Është fakt, vlerësojnë nga NPRRSH, se tendenca e rritjes së pjesëmarrjes së pajisjeve elektronike në pagesën e taksës rrugore po rritet në mënyrë konstante.

Prej vitit 2019, ndërkaq, kur është vendosur pagesa elektronike deri më tani janë shitur 177.688 pajisje M-kartela dhe 27.088 pajisje M-etiketa. Megjithatë, 57 për qind e pjesëmarrësve në komunikacion ende preferojnë të paguajnë me para të gatshme, ndërsa 12,23 për qind paguajnë me përdorimin e kartelave pagesore për pagesë.

Krahas shtatë stacioneve pagesore në Korridorin 10, prej kohë më parë pagesë elektronike ka edhe në pikë-pagesat Gllumovë dhe Zhelinë, si pjesë e projektit për modernizim të stacioneve pagesore të Korridorit 8.

Stacioni pagesor Gllumovë funksionon tërësisht elektronik më 4 prill të këtij viti, ndërsa stacioni pagesor Zhelinë, u transformua në sistem elektronik një muaj më vonë, më 3 maj të këtij viti. procesi, siç theksojnë nga NPRRSH, vazhdon edhe më tej.

Me projektin për modernizim të Korridorit 8 janë përfshirë edhe stacionet Milladinovc, Tetovë dhe Gostivar.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“A ta ka rrok lemza najkan te shtëpia”, Gold Ag e ofendon gazetarin Vullnet Krasniqi

Fyerje dhe ofendime u bën nga këngëtari i njohur Gold Ag pas një “video-komentimi” të gazetarit Vullnet Krasniqi, ku ai i referohet atij si “debill këngëtar”.

Reagimi i menjëhershëm erdhi nga Arian Agushi (Gold Ag), duke iu kundërpërgjigjur me një ton të ashpër dhe duke shprehur zemërimin e tij për komentet e gazetarit.

“A po të qeshet. A i ke pa komentet, a ta ka rrokë lemza najkan te shpia. Të ngova, mos ta ni zanin kur t’foli unë,” ka thënë Agushi në emisioni Debat Plus në Rtv Dukagjini.

Krasniqi, ka theksuar se në vend të reperit Gold Ag, në ditën e çlirimit të Skënderajt është dashur të ftohen këngëtarë më me vlera.

Continue Reading

Lajme

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik.
Mickoski, tha se me këtë nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë.
“Me këtë propozim ligj nuk do të lejohet ajo që u liferua si informacion në opinion se do të rritet në mënyrë dramatike çmimi i energjisë elektrike. Vlerësojmë se me këtë propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetikë me procedurë të shkurtuar qytetarët nuk do të marrin fatura më të larta për energjinë elektrike dhe poashtu ata që hyjnë në grupin e tretë dhe të kartat rritja e energjisë elektrike të mos jetë më shumë se një apo dy për qind”, tha Mickoski, raporton SHENJA.
Mickoski tha se me fjalë tjera nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike.

Continue Reading

Lajme

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit.

Bëhet fjalë për ushtarin A.J, vdekja e të cilit është konstatuar mbrëmë në Klinikën për Mjekim Intensiv dhe Reanimacion të Shkupit.

Shtabi i Përgjithshëm thotë se ushtari ishte një nga kandidatët që ndoqi kursin selektiv për batalionin e forcave speciale dhe ishte në gjendje të mirë shëndetësore dhe në gjendje të shkëlqyer fizike. Prej atje thonë se në përfundim të kryerjes së disiplinës së fundit të kursit selektiv, gjatë marshimit në distancë, ai u sëmurë pa shenja paraprake të dukshme në orët e vona të pasdites, pas orës 18:30, pas çka ra pa ndjenja.

“Menjëherë me automjetin e spitalit të ushtrisë dhe i shoqëruar nga mjeku ushtarak është dërguar në objektin më të afërt shëndetësor në Shtëpinë shëndetësore në Negotinë, pas çka pas ekzaminimeve intervenuese me veturë spitalore është dërguar në Klinikën për Mjekim Intensiv të Shkupit. Me të mbërritur, stafi filloi të marrë të gjitha masat për reanimim, por pas një kohe të shkurtër u konstatua vdekja”, njofton Shtabi i Përgjithshëm.
Gjithashtu në fund theksojnë se do të bëhet autopsia, pas së cilës do të dihen shkaqet e vdekjes së ushtarit.

Continue Reading

TË FUNDIT

Lajme10 hours ago

“A ta ka rrok lemza najkan te shtëpia”, Gold Ag e ofendon gazetarin Vullnet Krasniqi

Fyerje dhe ofendime u bën nga këngëtari i njohur Gold Ag pas një “video-komentimi” të gazetarit Vullnet Krasniqi, ku ai...

Lajme23 hours ago

Mickoski: Nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike për amvisëritë

Mandatari për formimin e Qeverisë ka dorëzuar në Kuvend propozim Ligj për plotësimin e Ligjit për energjetik. Mickoski, tha se...

Lajme23 hours ago

Ndërron jetë një ushtar 25-vjeçar i Maqedonisë së Veriut

Një ushtar profesionist njëzet e pesë vjeçar i Maqedonisë së Veriut ka ndërruar jetë në poligonin Krivolak, gjatë marshimit. Bëhet...

Lajme2 days ago

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

19 vjeçari, Resul Ademi, nga fshati Nikushtak i Kumanovës, ka humbur jetën pas një aksidenti që pësoi, mesditën e së...

Lajme2 days ago

Mjekët do të patrullojnë në Shkup, Kryqi i Kuq me aktivitete për shkak të vapës së paralajmëruar

Për shkak të vapës së paralajmëruar, Kryqi i Kuq i Qytetit të Shkupit informon se ka përgatitur plan aksioni që...

Lajme2 days ago

Djali në Pejë e shtyn babain nga shkallët e shtëpisë, i shkakton lëndime trupore

Një rast i dhunës në familje ka ndodhur gjatë ditës para tri ditësh në Pejë. Siç bën të ditur Policia...

Sport2 days ago

Shqipëria përballet me Kroacinë në kërkim të pikëve të para në Euro 2024

Kombëtarja e Shqipërisë do të zbres për herë të dytë në fushë këtë Kampionat Evropian. Pas humbjes në ndeshjen e...

Lajme2 days ago

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, temperatura deri 40 gradë

Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë me erë të dobët deri mesatare nga drejtimi...

Lifestyle3 days ago

Angelina Jolie zbulon tatuazhin e ri në mes të gjoksit (FOTO)

Angelina parakaloi në tapetin e kuq të Tony Awards, e veshur me një fustan kadife ngjyrë të gjelbër nga Versace....

Lajme3 days ago

Putini arrin në Korenë e Veriut për herë të parë pas 24 vjetësh

Presidenti rus, Vladimir Putin do të vizitojë Phenianin më 18-19 qershor për t’u takuar me liderin verikorean, Kim Jong Un....

Trending